Ses Kısılması Nasıl Düzelir?

28 Ağustos 2015

Yüksek sesle konuşmak, bağırmak ve kirli hava gibi birçok faktörün neden olduğu ses kısıklığı, hemen hemen herkesin başına gelebilecek geçici bir sorundur. Ancak rahatsız edici bir durum olan ses kısıklığı kimi durumlarda ciddi hastalıkların belirtisi olarak da meydana gelebilir.
Ses tellerini yormanın yanı sıra gırtlak kanseri, gırlattaki sinir yaralanmaları, nörolojik sorunlar ve gırtlak ilthaplanması gibi sorunlar nedeniyle meydana gelebilir. 
1
Yutkunma güçlüğü, konuşamama ve boğaz ağrısı gibi problemlerle kendini gösteren ses kısıklığı oldukça rahatsız edici bir rahatsızlıktır. Ancak bağırma, yüksek sesle konuşma ve hava kirliliğine bağlı olarak meydana gelen ses kısıklığı 1-2 güne kendiğinden geçmektedir. 
2
Ses kısıklığının uzun sürmemesi ve tedavinin kısa sürede sonuç vermesi adına alkol ve sigara tüketiminden uzak durulmalıdır. Aksi halde ses kısıklığı normalden daha uzun sürebilir. 
3
Bazı ses kısıklıkları boğaz reflüsü nedeniyle meydana gelmektedir. Bu tip ses kısıklığında baharatlı ve asitli gıdalardan uzak durulmalıdır. Boğazın sürekli temizlenmesi ve yüksek yastık kullanımı iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
4
Enfeksiyonlara karşı oldukça etkili olan zencefil, ses kısıklığı tedavisinde sıklıkla tercih edilmektedir. Solunum yolu hastalıklarından etkin bir tedavi imkanı sağlayan zencefili ses kısıklığını tedavi etmesi amacıyla da kullanabilirsiniz. Zencefili çay olarak veya salatalara katarak tüketebilirsiniz. 
5
Doğal ve güçlü bir antibiyotik olan bal şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Bal tüketimi ile ses kısıklığınızı giderebilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Balı sade olarak tüketebileceğiniz gibi karabiber ekleyerek de tüketebilirsiniz. Mikropları öldürür ve kısa sürede iyileşme sağlar. 
6
C vitamini bakımından olduça zengin olan limon, mikropların yayılmasını engelleyerek iyileşme sürecini hızlandırır. Limon veya limon suyu tüketimi ile doğal bir tedavi yöntemi uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak bir bardak ılık suya birkaç damla limon suyu yeterli olacaktır. 
7
Rahatsız edici bir kokuya sahip olsa da sağlık açısından oldukça faydalı olan sarımsak, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. İltihap önleyici özelliği ile ses kısıklığına neden olan iltihabı ortadan kaldırarak hızlı bir iyileşme sağlar.
Bir siş sarımsağa eklediğiniz iki adet karanfili ağzınızda bir müddet tutmanız ses kısıklığınızın tedavisinde yeterli olacaktır. 
8
Bilinenin aksine enfeksiyon ve tahrişe neden olan rahatsızlıkların tedavisinde oldukça etkili sonuçlar veren acı biber, ses kısıklığının tedavisinde de olumlu sonuçlar vermektedir.
Yarım çay kaşığı bala karıştırdığınız acı biber ses kısıklığı tedavisinde kısa sürede iyileşme sağlamaktadır. Aynı zamanda yarım çay kaşığı bala karıştırdığınız bir çay kaşığı acı biberi bir bardak suda karıştırarak da tüketebilirsiniz. 
9
Ses kısıklığının bir diğer nedeni ise boğaz kuruluğudur. Boğaz kuruluğunun yol açtığı ses kısıklığı tedavisinin en etkili çözüm yolu ise buhar tedavisidir. Buhara ekleyeceğiniz lavanta, papatya veya nane yağı kısa sürede sonuç almanıza yardımcı olur. 
10