Serhan Ernak Özel Röportajından Kareler

04 Eylül 2015

Bizleri Cihangir'de bulunan "Otto Cihangir" isimli cafede, çok sıcak ve samimi karşılayan 41 yaşındaki oyuncu, kendini; hayvansever ve motor sporları tutkunu olarak tanımlamaktadır.
1
Tiyatroya ilk tanışması lise yıllarında okulun tiyatro salonunda başladığını belirten ünlü oyuncu, kariyer yolculuğunu şu cümlelerle tanımlamıştır. "Okul tiyatro salonunda her çarşamba düzenlenen bilgi yarışması aralarında skeçler yapıyorduk. Okul bittikten sonra da bu işe devam etmek istedim, Konservatuar sınavlarına üç kere girdim fakat almadılar. Daha sonra amatör olarak çeşitli yerlerde bu işi yapmaya başladım" 
2
Türkiye'de tiyatro izleyicisinin eskiye göre bilinçlendiğini söyleyen oyuncu, "Artık daha çok açıldı.Çok amaçlı sahneler açıldı. Bu yüzden bir sürü belediyede artık tiyatro sergileniyor."
3
"Eskiden sayılı sayıda konservatuar varken şimdi neredeyse bütün özel üniversitelerde de konservatuarlar açıldı. Fazlaca kurslar, programlar oluştu. Tiyatro ise artık sadece çok fazla idealist olan gençler tarafından yapılmak isteniyor. Eskiden oyunculuk denildiği zaman akla hemen tiyatro geliyordu. Şimdi ise sadece TV yani diziler akıllara geliyor. Yani artık herkes daha çok ün, para, şöhrete yöneliyor."
4
Türk sinemasının "Eşkıya" filminden sonra daha çok açıldığını belirten ünlü oyuncu, tiyatronun ilgi çekmesinin sebebini  şu şekilde anlattı : " Tiyatronun açılamamasının nedeni belki daha çok klasiklerin sergileniyor olmasından da kaynaklanmaktadır. Tiyatro daha çok komediye yönelirse yada gündemle alakalı olursa belki daha çok ilgi çekebilir."
5
Sıcak ve doğal tavırlarıyla, eğlenceli kişiğiyle bizleri büyüleyen Serhan Ernak, oynadığını rollerin gerçek hayatta kendisini etkilemediğini çok net bir şekilde ifade etmiştir.
6
Komedide çok rol aldığı için, biraz da "ağır abi" rollerinde yer almak istediğini belirten oyuncu, "Komedinin matematiği vardır. Doğru yerde doğru espriyi patlatman gerekir. Bu yüzden komedi zordur."  şeklinde düşüncelerini bizlerle paylaştı
7
Şener Şen ve Halit Akçatepe gibi ustalardan etkilendiğini belirten Ernak, konservatuara alınmadığından dolayı, usta oyuncularla oynayarak, öğrendiğini belirtmiştir.
8
Tiyatro ve Dizi oyunculuğu arasındaki farkları merak ettik ve sorduk. "Tiyatronun başka bir disiplini, etkileşimi vardır. Hata kabul etmez. Yaklaşık bir ay kadar prova yaptıktan sonra sahneye çıkarsın ve sahnede seyirciyle baş başasındır. Sahnede geri dönüşün olmaz, ağzından her şey çıkabilir. Dizide ise o yok. Kesip baştan çekilebilmektedir. Onun dışında teknik olarak da çok farklılıklar vardır tabii. Örneğin; tiyatroda oynarken ışıkların belliyken, dizi de her açının ışığı vardır. Bunlar bile her ikisini çok farklı yapmaktadır. Aslında bambaşka şeyler yani. Tiyatronun geri dönüşü olmadığı için daha zor olduğunu da söyleyebilirim. Dizi daha yapaydır."
9
Yeni nesil oyuncular hakkında düşüncelerini merak ettiğimiz oyuncu, çok fazla takip edemediği için net bir şey söylemekten kaçınmıştır : "İyisi de var kötüsü de var" 
10
Aşk hayatını merak ettiğimiz oyuncu,hayatında birinin olmadığını ve evliliğin uzak olduğunu şu sözlerle belirtmiştir. "Daha önce evlenmesem de evli gibi yaşadım fakat bir tek çocuk yoktu. Zaten çocuk da çok fazla düşünmüyorum. Herkesin çocuk yapması gerekmiyor. Ona inanıyorum."
11
Yalandan hiç haz etmediğini defalarca belirten Ernak, eğlenceli kadınları daha çok sevdiğini belirtmektedir. 
12
"Benim bir lafım vardır.Aşk askerlik gibidir. Mantığın bittiği yerde aşk başlar. Aşkta mantık yoktur. Bir çok şeyi gözün kör oluyor, göremiyorsun. Ancak bittikten sonra, aradan bir süre geçtikten sonra, küllendikten sonra, bilincin yerine mantığın geldikten sonra anlıyorsun. Aşk bence çok güzel deli bir şey fakat uyuşturucu gibidir."
13
Herkesin her şeyini bildiğini, bilinmedik özelliğinin olmadığını da belirten oyuncu; Ailesine, dostlarına ve yalansız doğru dürüst insanlara kıymet verdiğini açıkladı.
14
Tiyatroya yönelmek isteyen gençlere önerilerini sorduk ve "Onlara önerim tiyatro yapsınlar. Benim için konservatuar bölümünü bitiren insanlar çok önemlidir. O insan tiyatro yapmıyorsa tiyatro oyuncusu değildir. Tiyatro sahnesinde öğrenecekleri çok şey vardır." cevabını aldık.
Teşekkürler Serhan Ernak
Dilara Karaca - Sermin İnan / NeOldu.com
15