Şaşırtıcı Yollarla Zengin Olmuş Kişiler

22 Eylül 2020

Richard T. James, donanmada bir makine mühendisi olarak görev yaparken, gemi yolculuğu sırasında kötü hava şartları boyunca kendine moral kaynağı olacak telli bir oyuncak icat etti. Daha sonra James 500 dolar kredi alarak, oyuncak için çelik bobin bir makine geliştirdi. Şirket, daha sonra 300 milyondan fazla Slinkys üretti ve dünyada bu oyuncak oldukça ses getirdi.
1
David Cheriton, 1981 yılından beri Stanford Üniversitesi’nde öğretmenlik yapmaktaydı. Ama 3.3 milyar dolarlık servetin sebebi öğretmenlik değildir. David servetini, üniversite öğrencilerine iş planı ve yatırım fikri vererek elde etti.
2
Rick Schwartz, ilk olarak 1995 yılında popüler olan alan adları kayıt fikrine sahipti. Rick, popüler alan adlarının arama motorunda daha da popüler olacağını düşündü ve sonra sitelere reklam yerleştirdi. Ancak Schwartz, sadece reklamlardan değil aynı zamanda onların satışından da para kazabilme fikrini düşündü. Amerikan doğumlu girişimci, Rick Schwartz, bir site için sattığı alandan 1.3 milyon dolar, başka bir site için sattığı alandan ise 3 milyon dolar kazandı.
3
Gary Dahl, insanları hayvan bakımının zorluklarından kurtaracak "kaya hayvanı" isimli özel tasarım yarattı. Yarattığı hayvan; besleme, yürüyüş, veteriner gibi zahmetler istemeyen ve oldukça masrafsız olan bir özelliğe sahipti. Daha sonra Dahl ürünü geliştirmeye başladı ve Kaya Hayvanı’nı oluşturdu. Kaya Hayvanı; tahsil kutusu, kullanım kılavuzu ve saman bir yatak ile müşterilere sunuluyor. 
4
Jason, şirketler ve işletmelerin hizmetlerini satmayı denemek için 2009 yılında, oldukça benzersiz olan web sitesi iwearyourshirt.com’u tasarladı. Belirli bir ücret karşılığında Sadler, tüm gün şirketin tişörtlerini giyecekti. Sonunda Sadler, yılda 80.000 dolardan fazla kazandı.
5
Chad Mureta, 2009 yılında trafik kazası geçirdi. Tedavi sırasında doktorların iPhone’nuna erişebilir olduğunu fark etti. Mureta, akıllı telefonlara bazı ekstra güvenlik özellikleri eklemek için parmak izi tarama uygulamasını tasarladı. Mucit, 1.800 dolarlık bir teklif ile uygulamayı geliştirecek birini buldu. Üvey babasının kredi kartını kullanarak App Store programını başlattı ve 620.000 dolardan daha fazla gelir elde etti.
6
Eric Lawes, kaybettiği "çekici" aramak için arkadaşından metal detektörünü istedi. Eric çekici ararken binlerce yıl öncesine ait gümüş ve bronz sikke, takı ve diğer tarihi kalıntılara rastladı. Birleşik Krallık yasaları hazineyi bulanın elinde tutmasına izin vermiyor. Hükümet bunun yerine, Lawes ve arazi sahibine 3 milyon doları ikiye bölerek takdim etti.
7
Phil Ozersky, Busch Stadı’nda Mark McGwire’e kaşı beysbolda 70. gölünü attı. 40.000 kişiden fazla katılımın olduğu oyun sona erdiğinde Ozersky, topu almak istedi. Fakat yetkililer buna karşı çıktı. İnadında galip gelen oyuncu, daha sonra bu topu 3 milyon doların biraz üzerinde, bir ihalede sattı.
8
İsmi belirli olmayan bir adam, duvarı için eski mobilya satan bir yerden 30 dolara bir tablo satın aldı. Fakat tablo ressam Martin Johnson Heade’nin ürünüydü. Bir oyun tahtasının üzerinde de bu tablodaki resme benzer bir resim vardı. Bu ayrıntıyı fark eden adam, aldığı resmi araştırmaya başladı. Araştırmalardan sonra, tablonun gerçekten de Martin Johnson Heade’ye ait olduğu ortaya çıktı. 
9
Guy Laliberte’in aklına gezici bir sirk yaratma fikri geldi. Guy Laliberte yanına tanıdığı diğer sokak sanatçılarını da toplayarak, yerel hükümetin desteği ile Circque du Soleil'u kurmayı başardı. Cirque du Soleil, şimdilerde tartışmasız dünyanın en ünlü ve başarılı sirkidir. Gösteri, her yıl düzenli 800 milyon dolar gelir elde ediyor. Bu organizasyon Laliberte'ye yaklaşık 1.8 milyar dolar kazandırıyor.
10