Şarj Tasarrufu İçin Öneriler

06 Ağustos 2015

Akıllı telefon kullananların en büyük sıkıntılarından biri ise şarj problemi. Şarj sorununu aza indirebilmenin ise bazı yolları bulunmaktadır. İşte şarj probleminizi aza indirecek öneriler...
1
Dahili Depolama Alanına Dikkat Edin 
Kablosuz ağı (Wi-Fi) Bluetooth’u, GPS’i kapatsanız bile şarjınızın hızla eridiğine şahit oluyorsanız, telefonunuzun dahili depolama alanına kaydettiğiniz fotoğraflarınıza, videolarınıza, uygulamalarınıza ve SMS’lerinize bir göz atmanızı öneririz. Depolama alanı, çok hızlı erişim için tasarlanmış bir alandır ve sürekli aktif olması için enerjiyle beslenir.
2
Harici Depolama Alanı Kullanılmalı
Tüm fotoğraf ve videolarınızı ya harici depolama alanına yükleyin ya da bilgisayarınıza yedekleyip silin veya bir bulut servisine taşıyın, telefonunuzdan uzaklaştırın ama sakın dahili depolama alanına fotoğraf ve video doldurmayın.
3
Uygulamalar SD Karta Taşınmalı
Uygulamaları telefonun dahili alanına değil, SD karta kurun veya "medya alanı"na taşıyın. Bazı uygulamalar, çalışmak için dahili depolama alanında olmak isterler ama Facebook veya benzeri, hayati olmayan, hatta medya alanına taşınmayı kabul eden tüm uygulamaları medya alanına veya harici SD karta taşıyın.
4
Müzikler Harici SD Karta Atılmalı
Tüm müzik dosyalarınızı harici SD karta atın. Ayrıca, müzik dosyaları gibi, tüm diğer dosyalarınızı da mümkün olduğunca harici SD karta yükleyin. Ofis dosyaları, indirilen dosyalar, PDF’ler...
5
GPS Kapatılmalı
Lokasyon bazlı 24 saat açık kalan uygulamalar kullanmıyorsanız, arabanızdan inip navigasyon uygulamanızı kapatırken GPS’sinizi da kapatın. Ana ekrana pratik bir GPS açama/kapama düğmesi ekleyin.
6
Wi-Fi Kullanmıyorken Kapatılmalı
Eğer bulunduğunuz yerdeki Wi-Fi ağlarından birine bağlanamıyorsanız Wi-Fi ağınızı kapatın. Wi-Fi'ya bağlanabiliyorsanız da 3G'nizi kapatın.
7
Arka Plandaki Uygulamalar Kapatılmalı
Kullandığınız işletim sistemi ne olursa olsun, arka plandaki uygulamaları mutlaka kapatın. Bu işi unutyorsunuz "App Killer" türü bir uygulama yükleyerek, bu uygulamanın, kullanılmayan uygulamaları düzenli ve otomatik olarak kapamasını sağlayabilirsiniz.
8
Uygulamalara Dikkat Edilmeli
Yüklediğiniz uygulamaların yorumlarını okumalısınız. Bazı uygulamalar, çok gereksiz enerji harcarlar ve çoğu kullanıcı bunu keşfettiğinde, uygulamanın sayfasına şikayette bulunur.
9
Pil Kapasitesine Bakılmalı
Telefon veya tablet satın alırken, pil kapasitesine mutlaka dikkat edin. Rakiplerinden daha büyük kapasiteye sahip cihazları tercih etmeye çalışın.
10