Saraybosna'da Gezip Görmeniz Gereken Yerler

28 Aralık 2015

Gallery 11/07/95  / Saraybosna
Müzenin tarihini gezerken hissedebilmeniz için, en güzel mekanlardandır. Müzedeki belgeselleri mutlaka izlemelisiniz.
1
Bascarsija / Saraybosna
Ziyaret edenleri Osmanlı Dönemi'ne götürecek bir yerdir. Ortamı ve dükkanlarıyla otantik, sıcak bir yerdir ve mutlaka görülmelidir. Bakırcılar çarşısına mutlaka uğramalısınız.
2
Sarajevo War Tunnel / Saraybosna
İnnsanların, savaş sırasında neler yapacağını gösteren bu yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Halkın çektiği işkenceyi, müzede bulunan eserleri inceleyerek ve videoları izleyerek anlayabilirsiniz. 
3
Bascarsija / Saraybosna
Yüzyıllar öncesinden kalan ve günümüze ulaşan çarılardandır. Tarihi dokusunun mükemmelliği yanında, yeme ve içme konusunda da harika olan bir yerdir. Görmeden kesinlikle şehirden ayrılmayınız.
4
Vrelo Bosne / Sarabosna
Görülmesi gereken milli parklardandır. Eşsiz güzellikteki doğa harikasıının verdiği huzur, sizi mest edecektir. Ağaçlarla kaplı yolda yürüyebilir, faytona binebilir, bisiklet sürebilirsiniz. Su ve yeşile doyacağınız bu mekana uğramadan dönmeyin.
5
Sarajevo City Hall / Saraybosna
Her yerinde, tarih ve savaş izleri taşıyan bir yerdir. Camileri, alışveriş yerleri ve kabapçıları ile iç içe olan, savaş kalıntılarını göreceğiniz yerlerdendir. Mutlaka ziyaret edilmeli.
6
Gazi Husrev - beg Mosque
Camiiler ile insan hayatının iç içe geçmişliğini anlatan en güzel şehirlerdendir. Osmanlı Dönemi'ne kadar rahatıkla gidebileceğiniz bir yerdir ve kesinlikle görülmesi gerekir. Camiinin bahçesindeki şadırvanı da görmelisiniz.
7
Svrzo House /  Saraybosna
Gerçek bosnalı evlerini görmek isteyenlerin, kesinlikle atlamaması gereken yerlerdendir. Odalarının ahşap kokusu ile farklı diyarlara gideceğiniz yerdir. Görmeden dönmeyin.
8
Jewish Museum of Bosnia and Herzegovina / Saraybosna
Merkezi yerde bulunan müze, iyi korunmuş bir binanın içerisinde bulunmaktadır. Güzel iç mimarisi ile görenleri büyüleyen yerlerdendir. Görülmesi gerekir.
9
Church of the Holy Archangels Michael and Gabriel in Sarajevo / Saraybosna
Saraybosna'da görebileceğiniz en iyi yerlerden biridir. İç düzeni ve bulunduğu konum ile turistlerin uğrak noktalarındandır. Kilise gezisinden sonra, müzeyi ziyaret etmeyi unutmayın.
10
History Museum of Bosnia and Herzegovina / Saraybosna
Benzersiz ve unutulmaz bir müzedir. 90'lı yılların savaş zamanlarının bilgilendirici sergilerdendir. Mutlaka görülmeli ve bilgi edinilmelidir.
11
Avaz Twist Tower / Saraybosna
İstanbul'un Galata Kulesi ne anlama geliyorsa, Saraybosna'da bulunan Avaz da o anlama gelmektedir. Üst katlara çıkarak şehri izleyebilir, sonrasında alt katta içeceğinizi içebilirsiniz.
12
Sebilj Brunnen (Fountain) / Saraybosna
Çarşının hemen başlangıcında bulunan güzel bir anıttır. Saraybosna'nın simgelerindendir ve şehirde dolaşınca mutlaka karşınıza çıkcaktır.
13
Ferhadija Pedestrian Street / Saraybosna
İstiklal Caddesi'ne benzeyen bu cadde, Saraybosna'nın en önemlilerindendir. Osmanlı Dönemi'nde yapılmış binaların önünde uzanan caddede dolaşabilir ve içeceğinizi yudumlayabilirsiniz.
14
Sarajevska Pirava / Saraybosna
1800'lü yılların bira fabrikasıdır ve içerisinde mükemmel restoranlar bulunmaktadır. Restoranda oturup, biranızın yanına atıştırmalıklar alarak keyfini çıkarabilirsiniz.
15
Cathedral of Jesus' Heart (Sarajevo Cathedral) / Saraybosna
Çarşıda bulunan en görkemli yapılardandır. Hem içi hem dışı ile görenleri etkileyen, mükemmel vitraylara sahip bir yerdir. Şehirde bulunanların mutlaka görmeleri gerekir.
16
Sarajevo Olympic Bobsleigh and Luge Track / Saraybosna
Şehre tepeden bakan yüksek bir dağdır. Temiz havanın içerisinde olan piknik alanında gezebilir, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Mutlaka uğrayın.
17
Latin Bridge / Saraybosna
Özel mimarisi ile dikkat çeken eski bir köprüdür. 1.Dünya Savaşı'nı başlatan suikast, bu köprü üzerinde başlamıştır. Görülmesi gereken yerlerdendir.
18
Sevdah Art House / Sarayburnu
Hoş bir mekandaki güzel şarkılar ile unutulmaz zaman geçireceğiniz yerlerdendir. Şehirde uğramanız gereken yerlerdendir ve kahve yudumlamayı unutmayın.
19
Serbian Orthodox Carhedral / Saraybosna
Saraybosna'da bulunan etkileyici bir Ortodoks Kilisesi'dir. Mutlaka görülmesi gereken, şehrin önemli yerlerindendir.
20