Şanlıurfa'nın Gezilmesi Gereken Yerleri

05 Mayıs 2016

Balıklı Göl
Urfa'nın simgesi olmuş, şehir merkezinde bulunan, göl ve balıkları kutsal olarak bilinen göldür. Kesinlikle gelinmesi gereken yerlerdendir.
1
Eyyub Nebi Mağarası
Eyüp Peygamberin yıkanarak şifa bulduğu yerdir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken mağara, hastalar için derman kapısı olarak görülmektedir. 
2
Harran Evleri
Dünyanın ilk yerleşim yerlerinden olan Harran Ovası'nın evlerini görmeden Urfa'dan ayrılmayın. Kubbeli evleri görebilir, mıra içebilir ve yöresel kıyafetleri ile fotoğraf çektirebilirsiniz.
3
Sakıbın Köşkü
Urfa'nın kültürünü, avlusu, odaları ve taş yapıları ile bizlere yansıtan en önemli yerlerdendir. Kesinlikle görülmeli.
4
Halfeti
Birecik Barajı'nın yapılması ile sular altında kalmış olan şehirdir. Mükemmel manzaraya sahip olan yeni mutlaka görmeli, tekne turu ile gezmelisiniz.
5
Atatürk Barajı
Bozova'nın en güzel seyir tepesidir. Barajın mükemmel görüntüsünü izleyebilir, ailenizle beraber piknik yapabilirsiniz.
6
Sipahi Pazarı
Urfa'nın Balıklı Göl platosunda yer alan, pazardır. Halıcılar ve kilimcilerin bulunduğu, el işi ürünlerin satıldığı dükanların yer aldığı yerlerdendir. Mutlaka görülmeli.
7
Yücelen Mağaraları
Şehrin mistik atmosferini hissedebileceğiniz, Viranşehir yolunda bulunan mağaradır. Urfa'nın ilginç yapılarından olan mağarayı görmeden şehirden ayrılmayın.
8
Haleplibahçe Mozaik Müzesi
Ülkemizin en büyük müzelerindendir. Şehrin hemen yanında bulunan müze, şehrin en ilginç yerlerindendir. Mutlaka görülmeli.
9
Şanlıurfa Tarihi Kapalı Çarşı
Osmanlı Dönemi'nden kalma çarşı ve hanların bulunduğu yerlerdendir. Kesinlikle görülmeli, alışveriş yapmalı ve atmosferini yaşamalısınız.
10