Samsun'da Görülmesi Gereken Yerler

03 Mayıs 2016

Atatürk Anıtı
Samsun'un en önemli simgelerinden olan Atatürk Anıtı, Avusturyalı heykeltraş Heinz Kreppel tarafından yaptırılmıştır. Çevresinde, Milli Mücedale'yi anlatan figürlerin olduğu heykeli mutlaka görmelisiniz
1
Bandırma Vapuru
Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın temellerinin atıldığı Bandırma Vapuru, Samsun'da gezilecek en önemli ve özel yerlerden biridir. Mutlaka uğramalısınız.
2
Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
Katolitik çağdan, Helenistik döneme kadar, Roma ve Bizans Döneminden kalan eserlerin bulunduğu, kusursuz bir müzedir. Bahçesinde bulunan Osmanlı ve Roma Dönemi'nden kalan eserleri de bulabilirsiniz.
3
Samsun Kalesi
1192 senesinde, Danişmentliler tarafından yapılan bir kaledir. Şehrin görülmesi gereken tarihi yerlerindendir. Uğramanızda fayda var.
4
Amisos Tepesi
Samsun'u kuş bakışı görmek isteyenlerin ilk tercihlerinden biridir. Eski uygarlıklardan kalma anıt mezarlarının olduğu tepeyi mutlaka görmelisiniz.
5
Gazi Müzesi
1919 senesinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'a geldiği zaman konakladığı oteldir. Müzede o zamandan kalma eşyalar ve fotoğraflar yer almaktadır.
6
Sevgi Gölü ve Hayvanat Bahçesi
Samsun'da soluk almak isteyenlerin ilk tercihlerinden biridir. Manzaraya karşı, çayınızı veya kahvenizi yudumlayarak dinlenebilirsiniz.
7
Samsun Sahilleri
Yaz mevsiminde şehre yolu düşenlerin mutlaka gelip görmesi ve hatta denize girmesi gereken yerlerdendir. 30 km'den daha uzun sahil şeridinde, su sporları yapmanız da mümkündür.
8
Ladik Gölü
Karadeniz'in kusursuz doğasında rahat nefes alacağınız, yeşilin en güzel şekillerinden biridir. Balık tutabilir ve kusursuz bir haftasonu geçirebilirsiniz.
9
Akdağ Kayak Merkezi
Çok yeni olmasına rağmen, çok keyifli ve üst düzey kayak merkezidir. Mutlaka görülmeli ve zaman geçirilmelidir.
10