Sağlıklı Yaşamın Kolay Yolları

16 Ekim 2015

Uyanınca Bir Bardak Su İçin 
Her sabah mutlaka aç karnına 1 bardak su için. Sabahları aç karnına soğuk su içmek yağ yakımına yardımcı olur.
1
Kahvaltıyı Atlamayın
Gece boyunca bir şey yenmediği için uzun süren açlık nedeniyle metabolizma vücudu korumak adına yavaşlar. Eğer sabahları kahvaltı etmeden güne başlanırsa metabolizma daha da yavaşlar. Yağ oranı düşük yiyeceklerle metabolizmayı tekrar harekete geçirir.
2
Ara Öğünler Ekleyin
Ara öğün yenildiğinde fazla acıkılmayacağı için ana öğünler de küçülmüş olur. Ancak bu atıştırmalıklar düşük kalorili olmalı.
3
Geç Saatte Yemeyin
Kuvvetli bir kahvaltı ve öğle yemeğiyle hafif bir akşam yemeği, kilo verdirir. Bu nedenle akşam yemeği olabildiğince erken bir saatte yenilmeli.
4
Gerektiği Kadar Kalori Alın
Alınan kalori miktarı, vücudun ihtiyacını karşılayamayacak kadar düşük olduğunda metabolizma yavaşlar. Çok düşük kalorili diyetlerin uzun süre uygulanmaması gerekmektedir.
5
Hareket Edin
Gün içinde yapılan düzenli egzersiz kalori yakımını arttırır. Örneğin; asansör kullanmak yerine merdivenleri tercih edin.
6
Kaslarınızı Kuvvetlendirin
Haftada 2-3 gün ağırlık çalışması yaparak kaslarınızı çalıştırın. Ağırlık çalışması vücudu sıkılaştırır, şekillenme sağlar ve metabolizma hızını arttırır.
7
Baharatları Eksik Etmeyin
Baharatlı gıdalar metabolizmanızın hızlanmasını sağlar. Özellikle kırmızıbiber iyi bir metabolizma hızlandırıcı etkiye sahiptir.
8
Proteinli Besinler Tüketin 
Proteinli besinler sindirilirken vücut daha fazla kalori harcar ve metabolizma daha hızlı çalışır.
9
Kahve İçin 
Kahve hem metabolizma hızlandırıcı hem de konsantrasyonu arttırıcı özelliğe sahiptir.
10