Sağlıklı Diyetin 10 Kuralı

10 Ekim 2015

Buzdolabınızı baştan aşağı yenileyin

Zayıflamak istiyorsanız ilk önce buzdolabınızı baştan donatmalısınız. Tam yağlı malzemeler yerine, lıgt ürünleri tercih etmelisiniz. Bu sayede günlük 200 kalori vücudunuza daha az girmiş olacak.
1
Beyaz ekmek yerine tam tahıl ekmeği alın

Her iki ekmek arasında çok fazla kolari farkı yoktur. Ancak uzmanlar tarafından tam tahıl ekmeği, tüketilmesi öneriliyor çünkü tam tahıl ekmeği, sizin tok kalmanızı sağlayacaktır.
2
Düzenli uyku çok önemli

Önemli olan her zaman belirli saatlerde uyuyup, uyanmaktır. Böylelikle vücut saatinizin düzenli çalışmasını sağlarsınız. Her gün belirli saatlerde yatıp, belirli saatlerde kalkmaya özen gösterin. Uyku düzeninizde oluşacak bozukluk sağlıklı kilo vermenize de neden olur.
3
Sabah kahvaltısını mutlaka yapın

Kahvaltısız bir gün kabul edilemez. İster diyet yapsın, ister yapmasın herkes sabah kahvaltısını mutlaka yapmalıdır. Her gün kalktıktan 1 saat sonra kahvaltınızı yapmaya özen gösterin.
4
Kahvaltı seçimlerine dikkat edin

Kahvaltı günün en önemli öğünü olduğu için, kahvaltı da tüketilmesi gerekenlere çok dikkat edilmelidir. En ideal kahvaltı ürünleri, peynir, ekmek, domates, salatalık, yeşillik, zeytin ve yumurtadır. Diğer tercih edecekleriniz sizin fazladan kilo almanıza sebep olur.
5
Atıştırmalıkları önemseyin

Zayıflarken tercih etmeniz ve tüketmeniz gerekenlerden biri ise atıştırmalıklardır. Atıştırmalıkları tüketirken dikkat etmeniz gereken doğru zamanda ve doğru miktarda tüketilmesidir. Kuruyemişler, meyve, yoğurt tercih edebileceğiniz atıştırmalıklardandır.
6
Öğle yemeğinde protein tüketin

Öğle yemeğinde tavuk ve kırmızı et mutlaka tercih etmelisiniz. Öğle yemeğinde tüketeceğiniz protein sizin tok kalmanızı sağlayacaktır. Midede uzun süre kalacağı için et ve et ürünlerini akşam yemeğinde tercih etmemelisiniz.
7
Egzersizi atlamayın

Egzersiz artık yaşamınızın bir parçası haline gelmeli. Egzersiz yapabilecek durumunuz, zamanınız yoksa bir egzersiz çeşidi olan yürümeyi de tercih edebilirsiniz. Sağlıklı olarak zayıflamak için yürümeyi yani egzersizi ihmal etmeyin.
8
Alışverişe tok çıkın

Aç iken alışverişe çıkan insanlar tok olarak çıkanlardan daha çok gereksiz ve canlarının çektiği her şeyi alabiliyorlar. Tok iken alışverişe çıkmak sizi hem gereksiz masraftan, hem de fazla kilodan kurtarır.
9
Posalı besinleri tüketin

Posalı yiyecekler siz de daha çok tokluk hissi yaratacaktır. Tokluk oluşacağı için daha az yemek yeme isteği de oluşacaktır. Posa yönünden zengin meyveleri, sebzeleri tüketebilirsiniz.
10