Saç Uzatan 10 Yiyecek

06 Ekim 2015

Yumurta
Yumurta tam bir vitamin ve mineral kaynağıdır. İçerisinde çok önemli mineral kaynakları olan çinko, selenyum, sülfür demir bulunur. Özellikle yumurta yemeyi ihmal etmeyin kadınların demir ihtiyacı karşılanır ve saç kaybı önlenmiş olur.
1
Süzme Yoğurt
Saçın dostu olan B5 ve D vitamini içeren süzme yoğurdu düzenli olarak da tüketerek sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Ayrıca içinde ki bu önemli maddeler saçın uzamasını sağlar. Bu yüzden süzme yoğurdu sofralarınızdan eksik etmeyin.
2
Yaban Mersini
Saçlarınız için gerekli olan C vitamini alabileceğiniz en önemli kaynak yaban mersini meyvesidir. Tam bir şifa kaynağı olan yaban mersinin pek çok şeye faydası olduğu gibi, saçlarınız için de çok faydalıdır. Yaban mersini yiyerek kırıklarınızdan kurtulabilir, saçlarınızın uzamasını sağlayabilirsiniz.
3
Tavuk
Tam bir protein deposu olan tavuk da çinko, demir ve B vitamini içermektedir. Bu yüzden de saçlar için çok faydalı bir besindir. Proteini bol besinlerin saç sağlığına faydası büyüktür. Protein saç bloklarının sağlıklı bir şekilde oluşmasını ve saçlarınızın uzamasını sağlayan en önemli besin kaynaklarından biridir.
4
Mercimek
Yine içerisinde bol protein, çinko ve biyotin bulunan mercimek, saçlar için çok faydalı besinlerdendir. Düzenli olarak mercimek tüketerek de sağlıklı saçlara kavuşabiliriz.
5
İstiridye
Çinko saç ve kirpik için çok önemlidir. İçerisinde en çok miktarda çinko bulunduran besin ise istiridyedir. Saçlar için çok önemli olan ve saçlarımızın % 90' nının çinkodan oluştuğunu unutmayın. Bir diğer önemli nokta da yeteri miktarda proteinle beslenmediğimiz sürece kuru ve yıpranmış, zayıf saçlara sahip oluruz.
6
Somon
Somon bir diğer protein deposu gıdalardan bir tanesidir. Bunun yanında zengin bir Omega- 3 besinidir. Omega 3 yağları saçınızı besler ve uzamasına yardımcı olur. Omega 3 vücut tarafından üretilmez. Bu yüzden bu yağ asitlerini dışarıdan yani besinler yoluyla almalısınız. Somon bunlardan sadece bir tanesidir.
7
Ispanak
İçerisinde çok faydalı vitamin ve mineraller bulunduran ıspanak da saçların sağlıklı olarak uzamasını sağlayan besinlerden biridir. Saç derinizdeki yağ dolaşımını sağlar ve saçınızı besleyerek uzamasına yardımcı olur.
8
Ceviz
Omega-3 yağ asitlerini bol miktarda içeren besin cevizdir. Ayrıca içerisinde biyotin ve vitaminler açısından da oldukça zengindir. Biyotin saç için olmazsa olmaz ve çok önemlidir. Biyotin eksikliği sonucu saç kaybı oluşur. Bu yüzden bol biyotin içeren besinler tüketerek buna engel olabilirsiniz. Ceviz de bunlardan bir tanesidir.
9
Tatlı Patates
Patates içinde bulundurduğu beta karoten açısından çok zengindir. Beta karoten hücrelerin görevlerini yerine getirmesini sağlar. Kafa derisini besleyen A vitaminine sahip olan patates mutlaka ve düzenli olarak tüketilmesi gereken yiyeceklerden bir tanesidir.
10