Saç Tiplerine Göre Ballı Saç Maskeleri

28 Nisan 2017

Bal, tatlı bir şifa kaynağıdır. İçerisinde barındırdığı zengin vitamin ve minerallerle birçok hastalığa iyi geldiği için sağlıklı yaşamın vazgeçilmezlerindedir. Özellikle kalbe çok büyük faydası olan balın pek bilinmeyen bir yararı da saçlaradır.
Bal, saçların sağlıklı bir hale gelebilmesi için gerekli olan tüm vitamini ve minerali barındırıyor. En küçük saç telini dahi kökten uca besleyebilen bu şifa kaynağını saçınıza maske olarak yapabilirsiniz. Her saç tipine uygun olarak hazırlanabilen bu bal maskelerine geçmeden önce balın saça faydalarını bilmekte fayda var.
1
Günümüzde saç, başlı başına bir sağlık alanı oldu. Gün geçtikçe saç sorunu yaşayan kişilerin artmasıyla sağlık sektörü de bu alana yöneldi. Piyasaya sürülen birbirinden farklı ilaçlar ve şampuanlar, saçların dökülmesini durdurma ve sağlıklı saçlara kavuşturma iddiasında bulunuyor. Ne yazık ki bu ilaçların ve şampuanların büyük bir kısmı sadece para tuzağı. Bu nedenle saç sorunu yaşayan kişiler artık doğal yollara başvurmaya başladı. Doğal yollar arasında da bal, pek bilinmeyen bir yöntemdir. Bugün bizler de sizlere balın saça ne gibi faydaları olduğunu anlatacağız ve ardından saç tiplerine uygun ballı saç maskelerini tanıtacağız. Öncelikle balın saça faydaları şunlar:
2
Saç konusundaki en yaygın sorunların başında kepek sorunu geliyor. Saçı dökülen ve dökülmeyen herkesin şikayetçi olduğu kepeği bal ile kafanızdan atın.
3
Giderek devasa bir problem haline gelen saç dökülmesine bal ile dur diyebilirsiniz. Bal, zengin içeriği ile saçınızın dökülmesini önler.
4
Kuru olan saçlar, yüzünüzü her zaman gölgede bırakır. Eğer sizin de saçınız kuru ise bu sorununuzu bal ile sonlandırın. Bal, içeriğindeki nemlendirici enzimler sayesinde saçınıza canlılık kazandırır.
5
Yıpranmış saçlar mı? Özellikle kadınların en çok şikayet ettiği bu soruna bal ile son noktayı koyun. Onarıcı özelliği ile bal, yıpranmış olan saçlarınızı eski sağlıklı haline geri kavuşturur.
6
Saçlar birçok neden bağlı olarak kırılma yaşayabilir. Oldukça kötü bir görüntüye sebep olan bu duruma bal, tam bir şifa kaynağıdır.
7
Herkesin istediği dolgun saçlar, baldan geçer. Doğal ve zengin içeriği ile bal, saçınıza hacim kazandırır. 
8
Balın saça saymış olduğumuz faydalarından da anlaşılacağı üzere bal ile hayallerinizdeki saçlara rahatlıkla kavuşabilirsiniz. Peki, balı saça nasıl uygulayacaksınız? İşte bu konuda saç tiplerine uygun farklı bal maskelerini sizler için derledik. Bu maskelerin hazırlanışı ve uygulanışı şu şekilde:
9
Saç Dökülmesine Karşı Ballı Saç Maskesi
Malzemeler
1 tatlı kaşığı tarçın1 yemek kaşığı bal2 adet yumurta1 yemek kaşığı zeytinyağı1 tatlı kaşığı badem yağıUygulanışı
Tüm malzemeleri bir kap içerisinde katıp karıştırın. Ardından fırça yardımıyla saçlarınıza sürün. Saçınızda 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile saçlarınızı yıkayın. Bu yöntemi haftada 3 gün olmak üzere 2 ay boyunca düzenli olarak uygulayın.
10
Elektriklenen Saçlara Karşı Ballı Saç Maskesi
Malzemeler
1 yemek kaşığı bal1 litre suUygulanışı
Orta boy bir kap içerisine su ile balı ekleyin. Tahta kaşık yardımıyla bal suyun içerisinde eriyene kadar karıştırın. Bu yöntem saçınızın elektriklenmesini engelleyeceği gibi nemlendirecektir de.
11
Saçları Parlatan Ballı Saç Maskesi
Malzemeler
1 tatlı kaşığı zeytinyağı1 çay kaşığı balUygulanışı
Küçük boy bir kapta zeytinyağı ile balı maske haline getirene kadar karıştırın. Ardından fırça yardımıyla saç köklerinden, saç uçlarına kadar sürün ve 30 dakika bekleyin. Bu süre sonunda da ılık su ile saçlarınızı yıkayın. Saçları parlatan bu ballı maskeyi haftada 1 kez uygulayın.
12
İnce Telli Saçları Dolgunlaştıran Ballı Saç Maskesi
Malzemeler
1 tatlı kaşığı bal6 diş sarımsak1 çay bardağı zeytinyağıUygulanışı
Öncelikle sarımsakları rendeleyip bir kaba alın. Ardından zeytinyağı ile balı da üzerine ekleyip karıştırın. Daha sonra bu karşımı saç köklerinizden saç uçlarınıza doğru sürerek yedirin. 1 saat saçınızda beklettikten sonra ise ılık suyla yıkayın. Bu karışımı haftada 2 kez uygulayarak hayallerinizdeki dolgun saçlara kavuşabilirsiniz.
13
Dolgun Saçlara Ballı Saç Maskesi
Malzemeler
1 yemek kaşığı bal3 damla sandal ağacı yağı1 adet portakalUygulanışı
İlk başta sandal ağacı yağı ile balı bir kapta karıştırdıktan sonra üzerine önceden hazırladığınız portakal suyunu ekleyip tekrar karıştırın. Bu karışımı saçınıza uygulamadan önce saçlarınızı yıkayın ve kurumasını bekleyin. Saçlarınız kuruduktan sonra fırça yardımıyla saçınızın kökünden ucuna doğru sürün. Haftada 2 kez düzenli olarak uygulayacağınız bu maske ile sağlıklı dolgun saçlara kavuşabilirsiniz.
14