Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çözümleri

11 Nisan 2016

Saç dökülmesinin ilk sebebi, fiziksel strestir. Her türlü tramvatik hastalık, ameliyat gibi faktörler saç dökülmelerine sebep olur. Saç dökülmeleri, tramvadan sonra 3-6 ay arasında kendini gösterir.
1
Aşırı A Vitamini almak da saç dökülmesine neden olmaktadır. A Vitamini içeren ilaçlar, saç dökülmesini tetiklemektedir.
2
Saç dökülmesinin bir başka sebebi de B Vitamini eksikliğidir. B Vitamini seviyesinin düşük olması, saç dökülmesini tetikler.
3
Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar, saç dökülmesine neden olmaktadır. Kemoterapi bölünen kanser hücreleriyle birlikte, saç hücrelerini de yok etmektedir. Bu sebepten dolayı saç dökülmesi görülür.
4
Özellikle kadınların, saçlarını aşırı şekillendirmesinden dolayı dökülmeler meydana gelmektedir. Saç düzleştirmek, sıkı örgüler ve saça sürülen kimyasallar dökülmelere sebep olmaktadır.
5
Otoimmüne bağlı olarak yaşanılan saç dökülmeleri oldukça fazladır. Aşırı aktif bağışıklık sisteminin sonucundan dolayı, vücutta yaşanılan karmaşa sonucunda dökülmelerle karşılaşılır.
6
Saç dökülmelerinin bir başka sebebi de kilo kaybıdır. Ani verilen kilolarda, saç incelmesi ve dökülmesi ile karşılaşılabilir. 
7
Boyunda bulunan tiroid bezi, metabolizmanın yanında gelişme ve büyüme için kritik hormonları üretebilir. Tiroid bezleri, yeteri kadar çalışmadığı zamanlarda saç dökülmesine sebep olmaktadır.
8
Bazı ilaç sınıfları, saç dökülmesine sebep olabilir ve dökülmeleri hızlandırabilir. Kan sulandırıcı ilaçlar ve tansiyon ilaçları en çok dökülmelere sebep olanlardır.
9
Yapılan diyetler, insanlarda oluşan protein eksikliğinden dolayı saç dökülmelerine sebep olmaktadır. 
10
Saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden biri de duygusal strestir. 
11
Hamilelik ve benzeri gibi hormon değiştirici olaylar, saç dökülmelere sebep olabilir. Hormonal dengesizlik, menopoz ile aynı etkiyi vermektedir.
12
20-50 yaş arasında, 10 kadından 1'inde demir eksikliğinden dolayı anemi rahatsızlğı görülmektedir.
13
Hamilelikte saç dökülmeleri oldukça normaldir. Bunun sebebi de dolaylı olarak fiziksel strese bağlanmaktadır. Bebek dünyaya geldikten bir süre sonra da dökülmeler devam etmektedir.
14