Saç Beyazlanması Nasıl Önlenir?

07 Eylül 2020

Saç beyazlamasının nedenleri çeşitli olabilir. Bunlardan bazıları, yetersiz beslenme, stres, vitamin eksikliği gibi nedenlerin yanında, saçların çok sıcak suyla yıkanması, sürekli fön ve maşa yapmak, saçı boyamak saçlarınızın erkenden beyazlamasına neden olabilir.
1
Özellikle beslenme eksikliğinden doğan saç beyazlamalarında B vitaminleri, demir, bakır ve iyotun yetersiz alımı söz konusudur. Saçları erkenden beyazlayan kişiler A, E ve C vitaminlerini tüketmelidir ve özellikle de ekşi besinler tüketmelidirler.
2
Saçların yaşlanmasını önleyen en iyi sebzelerden biri de yeşil kabaktır. Kabağı dilimleyip kurutun ve daha sonra hindistan cevizi yağı ile kavurun. Kavurduğunuz kabakları püre haline getirin ve saça masaj yaparak uygulayın.
3
Saçlarınızın canlı, güçlü ve beyazlamasını önlemek için kullanılacak başka bir yöntem de yılanbalığı yağını saçlarınıza güzelce sıvamak.
4
Saçı her yıkamadan sonra, en son durularken, durulama suyu olarak demlenmiş çayı da kullanabilirsiniz. Demlenmiş çay da saçlarınızın beyazlamasını önler.
5
Bir diğer yöntem de badem yağı ile saça ve kafa derinize masaj yapmaktır. Badem yağı saçlarınızın güçlü, sağlıklı olmasını ve beyazlamasını da önler.
6
Bir diğer bilinen yöntem de saçlarınızın beyazlamasını önlemek için bol bol tereyağı tüketmektir. Tereyağı da saçlarınızın beyazlamasını önler ve sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar.
7
Saçlarınızın beyazlanmasını önlemek için yapılacak bir diğer şey de horoz ibiği çiçeğidir. Bu çiçeğin mor kısımlarını iyice ezin, suyunu çıkarın ve saçlara masaj yaparak güzelce yedirin.
8
Köriyi de saçlarınızın beyazlamasını önlemek için kullanabilirsiniz. Körinin yaprakları beyazlamayı önler. Köri yemeklerde kullanılan lezzetli bir baharattır. Yaprakları da ezilerek lapa yapılıp, saça uygulanır. En son da durulanır.
9
Sağlıklı bir şekilde beslenerek, özellikle de protein ağırlıklı beslenerek de saçınızın beyazlamasını önleyebilirsiniz. Kırmızı et, yoğurt, karnıbahar, ayçekirdeği ve domates gibi besinleri mutlaka yemelisiniz. Saçlarınızın beyazlamasını önlemek için ve sağlıklı saçlara sahip olmak için beslenmenize özen göstermelisiniz.
10