Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir?

19 Kasım 2015

Çağımızın ortak sorunu olan saç beyazlamasının başlıca nedenleri vardır. Bu nedenler; yetersiz beslenme, kalıtım nedenleri, vitamin eksikliği ve saçları çok sıcak su ile yıkamak, saç boyası kullanmak, sürekli fön makinesi ile kurutmak, yaşlanmak, renk veren hücrelerin ölümü ve ilaç kullanımıdır.
1
Beslenme yetersizliği ile oluşan saç beyazlamaların temelinde demir, bakır, iyot ve B vitaminlerini yetersiz şekilde almak yatmaktadır.
2
Saçları erken beyazlamaya başlayanların A, C ve E vitamini tüketmesi önerilir. Ayrıca ekşi besinler de saç beyazlama sorununa iyi gelmektedir.
3
Kabakları kavurduktan sonra, yağ ile karıştırıp püre yapılarak, saça masaj yapılarak uygulanabilir.
4
Saçlarınızı güzelce yıkadıktan sonra durulama suyu olarak demlenmiş çay kullanabilirsiniz. 
5
Badem yağı kullanarak, saçlarınıza ve saç köklerinize masaj yapabilirsiniz. Beyaz saçların oluşumunu engelleyen başka bir yöntem olarak önerilmektedir.
6
Saçlarınızın erkenden beyazlamaması için, bol miktarda tereyağı tüketmelisiniz.
7
Horoz ibiği çekirdeği de saç beyazlamasını önlemede başka bir yöntemdir. Çiçeğin mor kısımları ezilir, suyu çıkarılır. Çıkarılan su, saça yedirilerek masaj yapılır.
8
Köri bitkisi de saç beyazlama sorununa iyi gelen bitkilerdendir. Köri yaprakları ezilerek lapa yapılır. Saça uygulanıp durulanır. Beyazları engellemede başarılı olduğu bilinmektedir.
9
Başka bir yöntem ise, Bektaşi üzümüdğr. Küçük parçalara bölünür ve kurutulur. Ardından hindistan cevizi yağı ile kavrulur. Bir gece suda bekletilir. Duşunuzu aldıktan sonra durulama suyu olarak saçınıza masaj yaparak yedirebilirsiniz.
10
Kırmızı et, yoğurt, karnabahar, ayçekirdeği ve domates, asla aksatmayacağınız besinler arasında olmalı ve düzenli olarak tüketmelisiniz.
11
Saçların beyazlaması, kişilerde özgüven eksikliğine de sebep olmaktadır. Yaşların ilerlemesiyle beyazlar oluşması normaldir fakat zamansız beyazlamalar sorun yaratabilir.
12