Rusya'da Selfie Ölümleri İçin Uyarı Tabelaları Koyuluyor

05 Eylül 2015

Selfie, Türkçe karşılığıyla “Özçekim” dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Güzel bir yerdeki anıyı ölümsüzleştirmek için kişinin kendi kendini çekmesiyle başlayan selfie, son zamanlarda tüm dünya kamuoyunun dikkatini çekmeye başladı. Çoğu kez sonu ölümle sonuçlanan bu tehlikeli selfieler, gençler arasında popülerliğini yine de artırmaya devam ediyor. 
1
Ölüm tehlikesine rağmen çekilen selfieler, görenlerin dudaklarını uçuklatır cinsten. Bu selfie çılgınlığına ilk müdahale eden devlet Rusya oldu. Bugüne kadar Rusya'da tehlikeli selfie çekerken 100 kişi yaşamını yitirdi. Rusya, ölüm saçmaya başlayan selfieler için artık “güvenli selfie” kampanyası başlattı. Selfie tutkunlarının tepki göstermeye başlamasına rağmen Rusya bu çılgınlığa son vermekte kararlı.
2
Selfie ile ilgili toplantı yapan İçişleri Bakanlığı, “güvenli selfie” kampanyası başlattı. Ölümlerle sonuçlanan bu selfieler başlatılan kampanyayla beraber istediğin yerde değil istenilen yerde çekilebilecek. Bakanlık selfie çekerken yaşanan ölümlerin önüne geçebilmek için uzun bir araştırma yaptı. Bu araştırmanı sonucuna göre “Havalı bir selfie hayatınıza mal olabilir” sloganıyla uyarıcı levhalar hazırlandı. İşte selfie ile ilgili yapılan uyarı levhaları…
3
Tren raylarında selfie çekinmeyin.
4
Merdivenlerde selfie çekinmeyin.
5
Tren üzerine çıkıp selfie çekinmeyin.
6
7
Dağa tırmanırken selfie çekinmeyin.
8
Elinizde silah vb. varken selfie çekinmeyin.
9
Yürürken selfie çekinmeyin.
10
Elektrik direklerinde selfie çekinmeyin.
11
Çatıda selfie çekinmeyin.
12
Hareket eden tekne ya da botun üzerinde selfie çekinmeyin.
13