Rusların Kullandığı Saklı Kent: Skrunda-1

15 Nisan 2017

Sovyetler Birliği, Soğuk Savaş döneminde birçok saklı kentler oluşturdu. Çoğunluğu askeri olan bu kentleri düşman askerlerinin öğrenmemesi için kod isimler verildi. Bu saklı şehirler arasında en meşhur olanı ise Skrunda-1... Askeri olarak altyapıyı oluşturan Skrunda-1 şimdilerde turistlerin akınına uğruyor.
1
500 metrekareye yakın bir alan üzerine kurulan Skrunda-1 şehrinde 10 apartman, bir süpermarket, çocuk yuvası, jimnastik salonu ve bir tane de gece kulübü bulunuyor. Ayrıca Skrunda-1 şehri labirent binalara, fabrikalara ve yeraltı depo ağına da sahip.
2
Şehirler terk edilirken özellikle fabrikalardaki tesisatlar sökülerek kullanılamaz hale getirilmiş. Rusların bu saklı şehirlerinin günümüzde tekrar kullanıma açılması çok masraflı olacağı gibi tamamen imha edilmesi de o kadar masraflı olacak. Bu nedenle Skrunda-1 zamanla hayalet bir şehre dönüşmüş.
3
Faaliyetteyken 5 binden fazla kişiye ev sahipliği yapan Skrunda-1 şehri, Sovyetlerin askeri savunmasının kalbi niteliğindeydi.
4
Skrunda-1 şehrinde inşa edilen iki tavuk kümesinin içerisine yerleştirilen erken uyarı radar sistemi sayesinde Sovyetler, nükleer savaş tehdidine karşı kendini Soğuk Savaş dönemi boyunca korudu.
5
Şehirdeki son yaşayan kişi 1999 yılında Skrunda-1'den ayrıldı. 17 yıldır insan eli değmeyen bu şehir görenleri kendine hayran bırakıyor.
6
Şehirde yaşamış olan insanlardan kalma fotoğraflar, o döneme ait gazete parçaları, mobilyalar, ilaçlar, kitaplar ve kıyafetler bulunuyor.
7
İnsanların bu saklı şehirleri terk etmesindeki en büyük sebep şüphesiz Sovyet Cumhuriyeti'nin yıkılışıdır. Sovyet döneminde tüm ihtiyaçların devlet tarafından sağlandığı bu şehirler, Sovyetlerin yıkılmasıyla beraber yardım alamamaya başladı. Bu durum kişilerin bu gizli şehirleri terk etmesine sebep oldu.
8
Şimdilerde ise Skrunda-1 başta olmak üzere bu şehirler içler acısı bir halde. Skrunda-1 şehrinden bahsettikten sonra biraz da şehri gezelim...
9
Yerli yabancı turistler, Skrunda - 1 şehrini yılın belli dönemlerinde ziyarete geliyor.
10
Ziyaretçiler rehber eşliğinde ya da görevlilerden aldıkları haritalarla şehri gezebiliyor.
11
Gördükleri karşısında hayrete düşen ziyaretçiler, etrafın bol bol fotoğraflarını çekiyor.
12
Şehirdeki bir spor salonu...
13
Duvarlarda o dönemle ilgili çeşitli siyasi ve sosyal yazılar bulunuyor.
14
Aynı şekilde duvarlardaki resimler de o dönemi yansıtıyor.
15
Ziyaretçiler binaları gezip gördükçe binalar daha da bir gizemli hale geliyor.
16
Binalardaki bir dairenin penceresi...
17
O dönemelerden kalmış yazılı bir kağıt parçası...
18