Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Hayatı ve Bilinmeyen Yönleri

11 Temmuz 2018

Aslen Rizeli bir ailenin çocuğu olan Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954’te İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Annesi Tenzile, Babası Ahmet Bey’dir.
1
​İlkokul eğitimine 1960 yılında Kasımpaşa’da bulunan Piyalepaşa İlkokulu’nda başlamıştır. 
2
Daha ilkokul çağlarında okul harçlığını tedarik etmek için simit satan Erdoğan 1965 yılında ilkokul öğrenimini tamamlamıştır.
3
1966 yılında İstanbul’da o dönemde sadece bir adet bulunan İmam-Hatip Lisesini kazanarak yatılı öğrenim şeklinde burada eğitimine devam etmiştir.
4
1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun olmuş, fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden diplomasını almıştır.
5
Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'nde okuyan Erdoğan, bu okuldan 1981 yılında mezun olmuştur.
6
1969 yılında Erok Spor Kulübü’nde futbol hayatına başlayan Erdoğan amatör ligde Camialtı Spor Klubü’nde futbol oynamıştır.
7
Futbola duyduğu ilginin dışında liseler arası münazaralar, kompozisyon yarışmaları, şiir okuma yarışmaları gibi etkinliklerde de aktif bir şekilde yer almıştır.
8
Lise ve üniversite yıllarında Millî Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında aktif görev alan Recep Tayyip Erdoğan, 1976 yılında MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı'na ve aynı yıl MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı'na seçilmiştir.
9
Erdoğan, siyasi partilerin kapatıldığı 12 Eylül döneminde, özel sektörde bir süre müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yapmıştır.
10
1983 yılında kurulan Refah Partisi ile fiilî siyasete geri dönen Recep Tayyip Erdoğan, 1984 yılında Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında ise Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi olmuştur.
11
İstanbul İl Başkanlığı görevi sırasında diğer siyasi partiler için de model olan yeni bir örgütsel yapı geliştiren Erdoğan, bu dönemde özellikle kadınların ve gençlerin siyasete katılımını artırmaya yönelik çalışmalar yapmıştır.
12
Bu yapılanma, mensubu bulunduğu Refah Partisi'ne 1989 Beyoğlu yerel seçimlerinde büyük bir başarı kazandırırken, yurt genelinde de parti çalışmaları için örnek teşkil etmiştir.
13
27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.
14
Erdoğan dünyanın en önemli metropollerinden biri olan İstanbul'un kronikleşmiş sorunlarına çözümler üretmiştir. 
15
Su sorunu, yüzlerce kilometrelik yeni boru hatlarının döşenmesiyle; çöp sorunu ise dönemin en modern geri-dönüşüm tesislerinin kurulmasıyla çözümlenmiştir.
16
Hava kirliliği sorunu Erdoğan döneminde geliştirilen doğalgaza geçiş projeleriyle son bulurken, kentin trafik ve ulaşım açmazına karşı 50'den fazla köprü, geçit ve çevre yolu inşa edilmiştir.
17
Erdoğan, 2 milyar dolar borçla devraldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin borçlarını büyük ölçüde ödemiş ve bu arada 4 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirmiştir.
18
Türkiye'nin belediyecilik tarihinde yeni bir çığır açan Erdoğan, bir yandan diğer belediyelere örnek olurken, diğer yandan halk nezdinde büyük bir güven kazandı. 
19
Erdoğan, 12 Aralık 1997'de Siirt'te halka hitaben yaptığı konuşma sırasında Necip Fazıl Üstad’ın kaleme aldığı şiiri okuduğu için hapis cezasına mahkum edilmiş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine son verilmiştir.
20
Minareler süngü
Kubbeler miğfer
Camiler kışlamız
Müminler asker
21
Recep Tayyip Erdoğan, 4 ay kaldığı cezaevinden çıktıktan sonra kamuoyunun ısrarlı talebi ve gelişen demokratik sürecin bir sonucu olarak 14 Ağustos 2001'de arkadaşlarıyla birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kurmuştur.
22
Türkiye'nin en geniş halk desteğine sahip siyasî hareketi haline gelen ve 2002 yılı genel seçimlerinde üçte iki parlamento çoğunluğuyla tek başına iktidar olmuştur.
23
Hakkındaki mahkeme kararı nedeniyle 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili adayı olamayan Erdoğan, yapılan yasal düzenlemeyle milletvekili adaylığının önündeki yasal engelin kalkması üzerine, 9 Mart 2003'te Siirt ili milletvekili yenileme seçimine katılmış ve bu seçimler sonucunda meclise girebilmiştir.
24
15 Mart 2003 tarihinde Başbakanlık görevini üstlenen Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti iktidarıyla kısa süre içerisinde ülke genelinde reformlara imza atmıştır.
25
Tüm bunların akabinde halkın hiç bir zaman yalnız bırakmadığı Erdoğan sırasıyla, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde %46.6 oy alarak büyük bir zafer daha kazanmıştır.
26
Bu zaferle Ak Parti’nin Genel Başkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 60. Hükümeti’ni kurmuş ve tekrar güvenoyu almıştır.
27
Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran 2011 seçimlerinden de daha büyük bir zaferle çıkmış, % 49.8 oy alarak 61. Hükümeti kurmuştur. 
28
10 Ağustos 2014 Pazar günü halkın oyları ile 12. Cumhurbaşkanı seçilmiştir.
29
Fetullahçı Terör Örgütü, 15 Temmuz 2016 günü Türkiye’ye en karanlık gecelerinden birini yaşatmıştır. 10 binden fazla FETÖ mensubu asker ve sivil; 35 askerî uçak, 74 tank, 246 zırhlı araç, 3 askerî gemi, 3 bin 992 silah ve 37 askerî helikopterle darbe girişiminde bulunmuştur.
30
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazetecileri kaldığı otele çağırıp bir basın açıklaması yapmıştır. Darbe girişiminin milli iradeye yönelik bir ayaklanma hareketi olduğunu söyleyen Erdoğan, halkı meydanlara davet etmiştir.  Ancak bu basın açıklaması gerçek zamanlı olarak halka ulaşmamış olaylardan saatler sonra sosyal medya üzerinden millete ulaşmıştır.
31
Hemen akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN’den Hande Fırat’ın programına FaceTime ile canlı bağlantı yaparak askeri kalkışmaya tepki göstermiş ve halkı yeniden meydanlara davet etti.
32
Erdoğan’ı hiç bir zaman yalnız bırakmayan Türk Milleti sokaklara ve meydanlara inmiş ve gövdelerini demokrasi adına tanklara, mermilere, F16’lara, bombalara siper etmiştir.
33
15 Temmuz günü milletimiz Türkiye'nin en uzun 48 saatini yaşamış demokrasi adına 248 şehit vermiştir. 2196 vatandaşımız ise yaralanarak gazi olmuştur.
34
15 yıllık iktidarı boyunca Türkiye ekonomisinde önemli reformlara imza atan Erdoğan, terör örgütlerine karşı amansız bir mücadele içerisine girmiş ve Türkiye’nin terör belasından kurtulması için hem yurt içinde hem de yurt dışındaki sınır bölgelerimizde önemli operasyonların takipçisi olmuştur.
35
Erdoğan, iktidarı boyunca FETÖ, PKK, DHKP-C, IŞİD ve diğer terör örgütlerine karşı mücadele içerisinde olmuştur.
36
Kirli güç odaklarının Türkiye'ye yön vermek isteyen çalışmalarını ve Türkiye üzerindeki planlarını her defasında milletinin de yanında olması sayesinde aşmayı başarmış, Türkiye’nin refahı ve huzuru için kritik adımlar atmaktan vazgeçmemiştir.
37