Rakamlar ve Anlamları

06 Temmuz 2015

Birçok inanışa göre uğursuz olarak kabul edilen bir sayıdır. En çok bilinen ise Hristiyanların inanışı olsa da, İskandinav ve Yunan Mitolojisinde de 13 rakamının uğursuzluğuna inanılmaktadır. Hristiyanların 13 rakamının uğursuzluğunan inanmalarının sebebi, Hz. İsa'nın çarmıha gerilmeden önceki son yemekte 13 kişinin bulunuyor olmasıdır.
1
Yunan mitolojsinde 13 sayısının uğursuzluk sebebi, tanrıların evi Olimpos Dağı'nda 12 büyük tanrının bulunmasıdır. İskandinav mitolojisindeki inanç ise, Tanrı Loki'nin diğer 12 tanrının katıldığı bir şölene 13. olarak gitmesiyle eğlence bozulması ve bu olay İskandinav halklarının en gözde tanrısı Balder'in ölümüyle sonuçlanmasından dolayıdır.
2
Hindistan'da 8 rakamının uğursuz olduğuna inanılmaktadır. Bunun sebebi ise, Hindistan'daki doğal felaketlerin, kazaların ya da büyük trajedilerin 8 rakamına denk gelmesinden dolayıdır. Eğer olayın yaşandığı tarih 8'ine denk gelmiyorsa bile rakamların toplanması veya çıkarılması sonucu bir şekilde 8 rakamına ulaşılıp, felaketler 8 rakamına bağlanıyor.
3
Uzakdoğu ülkelerinde genel olarak 4 rakamının uğursuzluğuna inanılmaktadır. Bunun nedeni 4 sayısının okunuşunun "ölüm" kelimesinin okunuşuyla benzer olmasıdır. Bu yüzden Japonya, Tayvan, Kore ve Çin'de otellerde, asansörlerde 4 sayısı bulunmamaktadır.
4
İtalya'da bu sayı uğursuz olarak kabul edilmektedir. Bunun nedeni ise 17 sayısının romen rakamı ile yazıldığı (XVII) zaman bu sayıları karıştırınca (VIXI) "hayatım bitiyor" anlamına gelmesinden kaynaklanmaktadır.
5
İtalya'da bu inanış o kadar üst seviyede ki bazı havayollarında 17.ci sıra bulunmamaktadır. Renault marka R17 aracını İtalya'da R177 olarak satmaktadır.
6
Afganistan halkı tarafından uğursuz kabul edilen sayı 39'dur. Hindistan'daki gibi felaketlerle ilişkisi olmayan sayı daha çok bir tabudur.
7
39 sayısının uğursuz kabul edilmesinin sebebi, okunuşunun "ölü inek" anlamına geliyor olması ve bu kelimenin kadın satıcıları için kullanılıyor olmasıdır. Bu yüzden toplumdan bu sayı neredeyse çıkarılmış durumdadır.
8
Portekiz kültürüne göre 7 sayısı "kurt adam" ile ilişkilendirilmektedir. İrlanda kültürüne göre ise yedinci oğulun, yedinci oğlunun sihirli güçleri olduğuna inanılır.
9
Rusya'da 3 rakamının uğurlu olduğuna inanılmaktadır. Baba-oğul-kutsal ruhu temsil eden bu sayı çok değerlidir. Bu yüzden Ruslar üç kere öpüşmekte, birine çiçek verdiklerinde üç demek olmasına özen göstermektedirler.
10
Müslüman ülkelerde genellikle 5 rakamının uğurlu olduğuna inanılmaktadır. Bunun nedeni, İslam'ın 5 şartının olması ve günde 5 vakit namaz kılınmasıdır.
11