Prolaktin Hormonu Yüksekliği ve Gebelik

07 Temmuz 2015

Prolaktin Hormonu Nedir?
Prolaktin hormonu, beynin orta bölgesindeki hipofiz bezinin salgıladığı bir hormondur. Bu salgılama yine beyinde yer alan “hipotalamus” denen bölgeden kontrol edilir. Prolaktin salgılanmasını azaltmak için hipotalamus, dopamin hormonu salgılar. Prolaktin vücutta süt üretimini sağlayan hormondur. Kadın gebe kaldığında yükselen hormonlar prolaktini uyararak memelerden süt üretimini gerçekleştirirler.
Prolaktin hormonunu yükselten üç sebep vardır. İşte o sebepler;
1
Fizyolojik Sebepler
Hiperprolaktinemi olarak da adlandırılan prolaktin hormonunun yüksekliği tanısı koyulan bir kadında hormon düzeyi normal bir seviyenin üstünde genellikle 5-25 ngr/ml’dir.  Bu yükseklik birçok fizyolojik sebebe bağlı. Bunların en başında gebelik geliyor. Gebeliğe bağlı olarak da emzirme de prolaktin hormonunu yükseltir. Ayrıca egzersiz yapmamak, streste hormonun yükselmesini tetikler.
2
Kullanılan İlaçlar
Prolaktin hormonunun yükselmesini kullanılan ilaçlarda etkiliyor. İşte o ilaçlar;
1-Dopamin Agonisti İlacı: Büyüme hormonu üretimini azaltır.
2-Reseptör Antagonistleri: Vücut dokularında büyüme hormonunun etkisini bloke eder.
3- Antipsikotik İlaçlar: Bu ilaçlar beyinde Dopamin ve Serotonin adı verilen maddelerin etkilerini değiştirerek görev yaparlar.
4-Opiat İlaçları: Opiat çok eskilere dayanan bir tür uyuşturucudur. Opiat bağımlılığında ilaç tedavisinin çok önemli yeri vardır. Bu amaçla naltrekson, metadon, bupronefrin gibi ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar prolaktin hormonunu yükseltir.
5-Epilepsi ilaçları: Sara olarak da bilinen epilepsi hastalığında, beyin fonksiyonlarındaki kısa süreli bozukluğa bağlı olarak nöbet geçirme durumu yaşanır. Bu hastalıkta kullanılan ilaçlar
6-Bazı antihipertansif ilaçlar: Bazı hipertansiyon ilaçları prolaktin hormonunu yükseltir.
7-Bazı antihistaminik ilaçlar: Bazı alerji, kaşıntı ve kızarıklık ilaçları prolaktin hormonunu yükseltir.
8-Östrojen içeren ilaçlar: Kadın da meme oluşumunu ve adet döngüsünü sağlayan östrojeni içeren ilaçlar prolaktin hormonunu yükseltir. Ancak kadın doğum hapında düşük miktar da bulunan östrojen genellikle prolaktin hormonunu yükseltmez.
3
3-Hastalıklar
Prolaktin hormonunu tetikleyen sebeplerden teki de hastalıklardır. Prolaktin hormonunu hipotalamus kontrol eder. Eğer hipotalamus, dopamin hormonunu salgılayamazsa vücutta prolaktin hormonu yükselir. Tümör, travma, infiltrasyon gibi nedenler hipotalamusu engeller.
Bunların dışında bazı hastalıklar prolaktin hormonunu yükseltir;
1-Akromegali
2-Cushing hastalığı
3-Tiroid hormon düşüklüğü
4-Kronik böbrek yetmezliğği
5-Bronkojenik karsinom
6-Sarkoidoz
7-Göğüs duvarındaki önemli travma
4
Prolaktin Hormonunun Yüksekliğinde Neler Yaşanır?
Herhangi bir sebepten dolayı prolaktin hormonunun yükselmesi kadında birçok istenmeyen sağlık sorununu meydana getirir. Bunların en başında adet düzensizlikleri meydana gelir. Daha sonra gebelik dışında memelerden süt gelmeye başlar. En önemlisi de gebe olmasını engelleyebilir. Bu engelleme bazı kadınlarda kısırlığa yol açabiliyor.
5
Prolaktin Hormonu Yüksekliği Kısırlaştırıyor
Prolaktin hormonunun aşırı yüksekliği çoğu kadında kısırlığa yol açabiliyor. Çünkü prolaktin hormonundaki her yükseliş yumurtalama fonksiyonunu bozar. Bu bozulma şiddeti arttıkça kadın bir noktadan sonra adetten kesilebilir. Bu durum kadını kısırlığa sürükler.  
6
Güçlü Süt Üreten Hormonlar
Makroprolatinemi olarak adlandırılan bir diğer durum ise göğsünden süt gelme konusunda yapılan şikayetlerin hepsinde prolaktin değerleri yüksek çıkmayabiliyor. Prolaktin hormonu ölçümünde süt yapımı güçlü olan prolaktin hormonlarının alt çeşitleri vardır. Bu çeşitlilik prolaktin hormonunun yüksekliğiyle ilgilenmez. Güçlü süt üreten bu hormonlar prolaktin seviyesini yükseltmeye bakmaksızın süt üretir.
7
Prolaktin Hormonunu Neler Düşürür?
Toplumumuz doktora gitmekten daha çok ot, bitki, karışım gibi birçok tavsiyeye itibar ediyor. Ancak prolaktin hormonunun yüksekliği kesinlikle uzmanlar tarafından gözetim altına alınarak tedavi edilmeli. Aksi takdirde sağlığınıza daha ciddi zararlar verebilirsiniz.
 
8