Polonya Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Gezi Rehberi

08 Aralık 2015

Historic Centre of Krakow / Krakow
Küçük alanda en çok kilise ile karşılaşabileceğiniz yerlerdendir. At arabaları ile keyifli gezilere çıkabilirsiniz. Restoran tercihi yaparken, merkezden 50m içeride olanları tercih etmenizde fayda vardır. Hem fiyat hem de lezzet açısından iyi olacaktır.
1
Ana Meydan (Rynek Glowny) / Krokow
Bu meydana uğramadan şehirden ayrılmanız imkansızdır. Etrafta dolaşan at arabaları, güzel restoranları ve kapalı çarşısı ile harika vakit geçirebileceğiniz yerlerdendir.
2
Auschwitz-Birkenau Eyalet Müzesi
Savaşların vahşetini ve dehşetini çok yakından görebileceğiniz bir müzedir. İnsanlığın çektiği acıları, her adımda hissedeceksiniz.
3
Lazienki Park / Varşova
Varşova merkezde, doğa ile iç içe olan harika bir parktır. Yeşilin çok olduğu parkta çimlere uzanabilir, spor yapabilir, gölde gezebilir ya da kafesinde oturarak etrafı izleyebilirsiniz.
4
Market Meydanı / Wroclaw
Tarihi dokunun bozulmadığı şehir meydanlarındandır. Etrafta mağaza olduğundan dolayı pazar yeri olarak da bilinmektedir fakat mağazalardan çok kafe ve restoranlar bulunmaktadır.
5
Bakire Meryem Kilisesi / Krakow
Şehrin merkezinde bulunan, mükemmel bir mimariye sahip kilisedir. Dışı ayrı, içi ayrı büyüleyicidir ama gece de daha bir güzel oluyor. Sürekli ayin vardır.
6
Old Town / Gdansk
Polonya'ya gidip Gdansk'ı görmeden dönmemelisiniz. Old town'da bulunan eski binalar güzel ve etkileyicidir. Şanslıysanız, bazen kurulan antika pazarını görebilirsiniz. Yemek yiyecek alternatifleriniz çoktur.
7
Wieliczka Tuz Madeni / Wieliczka
Polonya'ya gidip de görmeden gelmeyeceğiniz bir madendir. "UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi"nde yer almaktadır. Yerlere kadar her şeyin tuzdan oluştuğu bu madende, tek başına gezmeye izin verilmiyor. Yanınızda rehber olması zorunluluğu vardır.
8
Lost Souls Alley / Krakow
Kalbine güvenen insanların mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir.
9
Varşova Ayaklanma Müzesi / Varşova
2. Dünya Savaşı'nda derin yaralar alan Varşova, sınırları içerisindeki tarihi yapıların %80'ini kaybetmiştir. Zaman geçtikçe unutulan acılardan dolayı, bu müze insanları nasıl yaşandığını ve unutulmaması gerektiğini açıkça anlatmaktadır. Mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.
10
Wroclaw's Dwarfs / Wroclaw
Eğlenceli vakit geçirmek isteyenler ve çocuklar için harika bir fikirdir.
11
Oskar Schindler'in Fabrikası / Krakow
Tarihi ve acıyı hissedebileceğiniz bir müzedir. Kusursuz şekilde düzenlenen ses ve ışık efektleri ile yaşanılan olayları size anımsatan yerlerdendir. Müze içerisinde olan belgelere ve eşyalara çok yakın olmak, size farklı hisler yaşatabilir.
12
Wawel Katedrali / Krokow
Eski yapısı ve ağır çanıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Kilisenin içi çok büyük ve etkileyicidir.
13
Krakow
Polonya'ya gidip de tarihi bir Avrupa kentine uğramadan gelmek olmaz tabi. Kentin modern yapıları ve tarihi yapıları görmekten keyif alacaksınız. Restoran ve gece hayatı iyi olan yerlerdendir.
14
Gdansk
Çok bilgilendirici ve güzel bir yerdir. Ücretsiz sergileri ziyaret edebiir, kahvenizi veya içkinizi yudumlayabilirsiniz.
15
Wawel Kraliyet Kalesi / Krakow
Çok güzel mimarisi olan bu kaleyi ve içerisindeki müzeyi görmeden şehirden gitmemeniz konusunda uyarıyoruz. Şehrin simgesi olan ejderhaları, kalenin nehir tarafında bulunmaktadır.
16
Malbork
Gdansk'dan tren kullanarak kolayca ulaşabileceğiniz, tarihi ve muazzam güzellikteki kaledir. Yiyecek fiyatlarının pahalı olduğunu ve kalenin civarından hediyelik eşya almayı unutmayın.
17
Polin Museum of the History of Polish Jews / Varşova
Yahudi tarihi hakkında bilgi veren bir tarihi müzedir. Meraklıları için önerilir. Yahudi Soykırımı Anıtı da bulunmaktadır. Görmeden ayrılmayın ve uzun zaman ayırın.
18
Old Town - Historic Center / Wroclaw
Meydandaki binaların hemen hemen hepsi savaş sonrasında restore edilmiştir. Kusursuzca restorasyonu tamamlanan bu binaları seyretmek çok eğlenceli olacaktır. Meydanın etrafındaki restoranlarda yemek yemenizi öneririz.
19
Jewish District (Kazimierz) / Krakow
Eğlencesi, lezzetli yemekleri ve tarihi açısından dolu dolu bir gün geçirmek isteyenlerin, zaman ayırması gereken yerlerdendir.
20
Old Town Square Market / Varşova
Savaş sonrasında, binaların kusursuzca restore edilişini görebileceğiniz bir sokaktır. Meydanı saran restoranlarda, cafelerde yemek yemek çok keyifli olacaktır.
21
Old Market Square / Poznan
Renkli ve küçük binaların bulunduğu şehirdir. Çevresinde çok sayıda yeme ve içme mekanları bulunmaktadır. Şehrin farklı yerlerinde güzel heykeller bulunmaktadır.
22
Ostrow Tumski (Cathedral Island) / Wroclaw
Eski şehir, nehir ve katedralin mükemmel manzarasında yürüyüş yapabilir, harika fotoğraflar çektirebilirsiniz. Ayrıca uzun yürüyüş için idealdir.
23
Mariacka Street (Ulica Mariacka) / Gdansk
Bu küçük ve farklı sokak, mutlaka gidip görmesi gereken yerlerdendir. Ufak dükkanları, restoranları ile çok farklı atmosfere ev sahipliği yapıyorlar. Ayrıca fotoğraf çekmeyi sakın ihmal etmeyin.
24
Town Swuare - Old Town / Torun
Bu eski meydan, güzelliklerle dolu bir yerdir. Çevredeki restoran ve cafelerde harika dakikalar geçirebilirsiniz. Belediye binası ve çan kulesi de en önemli güzelliklerinden.
25
Krakowskie Przedmiescie / Varşova
Dünyanın en güzel sokaklarından biridir. Özellikle gün batımı, yağmur ve kar manzarası ile farklı bir atmosfere bürünüyor. Fotoğraf çekmeniz kesinlikle tavsiye edilir.
26
Dluga Street (ul. Dluga) / Gdansk
Mükemmel binaların bulunduğu sokaklardan bir tane daha. Bar ve dükkanların çok sayıda olduğu bu sokak, diğer yerlere göre biraz daha pahalıdır. Sokaklar, el yapımı eşyalar satan insanlarla doludur.
27
Lublin 
Etkileyici ve benzersiz bir deneyimdir. Modern sergilerin çok sayıda olduğu Lubnin'de, en az 3 saat zaman geçirmeniz gerekiyor.
28
Panorama of Raclawice Battle / Wroclaw
Çok iyi bir turistik yerdir. Polonya tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin, uğraması gereken yerlerdendir.
29
Old Town / Varşova
Eski evlerin korunması ile dikkatleri çeken yererdendir. Küçük dükkanları gezebilirsiniz ve kahve içeceğiniz küçük dükkanlarda zaman geçirebilirsiniz.
Dilara Karaca / NeOldu.com
30