Patlıcanın Faydaları

15 Ekim 2015

Patlıcan Şeker Seviyesini Düzenler
Patlıcan karbonhidrat ve lif bakımından zengin bir besindir. Bu da şeker seviyesinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca glikoz emiliminin kontrolünü de sağlar. Bu yüzden patlıcan tip 2 diyabet hastaları için öenmli bir besin kaynağıdır.
1
Patlıcan Kalp Sağlığı İçin Faydalıdır
Patlıcan kolesterolü önemli düzeyde dengeler. Kan basıncını da sağlıklı seyiyeye getirir. Patlıcan içindeki bol miktarda potasyum sayesinde kalp sağlığını da önemli ölçüde korur.
2
Beyin Sağlığı İçin Önemlidir
Patlıcan beyinde bulunan hasarlı hücrelerin yok olmasına ve yeni hasarlı hücre oluşumuna engel olma da bir numaradır. Ayrıca hafıza için de çok faydalı olan patlıcan mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden biridir.
3
Demir Üretimi İçin Önemlidir
Demir eksikliği birçok hastalığa ve sağlık problemine neden olmaktadır. Demir çokluğu da yine bir sağlık probleminin göstergesidir. İşte bu noktada patlıcanın demir seviyesin az ise, yeterli seviyeye, çok ise yine yeterli seviyeye getirmeye yardımcı olur.
4
Kilo Vermeye Yardımcı Olur
Patlıcan kilo verdiren besinlerden bir tanesidir. İçerisinde su miktarı yüksek olduğu için kolarisi de azdır. İçinde bulunan bol lif sayesinde açlık hissinizi yok edebilir. Kilo vermek isteyenler için patlıcan çok iyi bir tercih olabilir.
5
Sindirim Sistemine Yardımcıdır
Lifi bol içeren tüm sebzeler, meyveler kısacası besinler sindirim sağlığı için çok önemlidir. Patlıcan da çok miktarda lif bulunduğundan sindirim sistemine yardımcı olur, bunun dışında kolon kanserine yakalanma riskini de büyük ölçüde azaltır.
6
Sigara Bırakmaya Yardımcıdır
Sigarayı bırakamayan insanların yaşadığı en büyük zorluk nikotin bağımlılığıdır. İşte bu noktada patlıcan yine yardımınıza koşabilir. Patlıcan nikotin ihtiyacınızı karşılayabilecek en önemli besindir. Sigarayı bırakmak istiyorsanız bol patlıcan da tüketmelisiniz.
7
Güçlü Bir Antioksidandır
Patlıcan hem antibakteriyel hem de güçlü bir antioksidandır. Böylelikle karşılaşılabilecek tüm hastalıklara karşı virüslerle savaşır. Sizi hastalıklara karşı korur. Önemli düzeyde C vitamini de içerir.
8
Cilde Çok Faydalıdır
İçerisinde bulunan lifler ve vitaminler sayesinde cildinizin hem çok sağlıklı hem de çok güzel görünmesine yardımcı olur. Cildinizi ölü hücrelerden temizleyip, canlanmasına yardımcı olur.
9
Saça Çok Faydalıdır
Kuru ve yıpranmış saçlara sahipseniz patlıcan yemenizi öneririz çünkü patlıcan saç sağlığı için çok faydalıdır. Saçlarınızın nemli ve parlak olmasını sağlar.
10