Papatya Çayının Faydaları

06 Ekim 2015

Enfeksiyonları vücuttan söküp atan papatya çayını düzenli olarak tüketmekte her zaman fayda var. Soğuk algınlığına da birebir gelen papatya çayını, grip olduğunuz zamanlarda da günde 2 fincan sıcak olarak için. Boğazınıza ve gribinize çok iyi gelecektir.
1
Son yıllarda İngiltere' de yapılan araştırma sonuçlarına göre papatya çayı içmek kas spazmlarını en aza indiriyor. Papatya çayını düzenli olarak içtiğiniz takdirde, kas spazmlarını azaltır ve vücudunuzun rahatlamasını, gevşemesini sağlar. Ayrıca papatya çayının adet sancısına da iyi geldiği bilinmektedir.
2
Midenin dostu olan papatya çayı adeta bir mide ilacı niteliğindedir. Mide ağrınız varsa papatya çayını hiç düşünmeden tüketebilirsiniz. Düzenli olarak içeceğiniz bir fincan papatya çayı ile mide ağrılarına son verebilir, sindirim sisteminizi düzenleyebilir, bunların dışında mide bulantınızı da kesebilirsiniz.
3
Herkes tarafından bilindiği gibi papatya aslında sinir sistemini düzenler ve özellikle sinirleri yatıştırmak için kullanılır. Bunun dışında uykusuzluk problemi yaşayan kişilerin de yatmadan önce içecekleri 1 fincan papatya çayı dertlerine çare olmaktadır.
4
Hemoroid probleminiz varsa papatya çayı içerek en azından ağrınızı ve sıkıntınızı en aza indirebilirsiniz. Hemoroid sıkıntınız boyunca içeceğiniz papatya çayın vücudunuzun rahatlamasını sağlayacaktır.
5
En önemli özelliklerinden birisi de kanser hastalıklarına karşı sıkı bir savaşçı olan papatya çayının, kanserli hücrelerin azalmasını sağlamasıdır. Kanser hücrelerini en aza indirmesinin yanında, anormal olan hücrelerin de oluşmasını engelliyor.
6
Huysuz, ağlayan, uyumayan bir bebeğiniz varsa paptya çayı burada da önemli bir rol alıyor. Bebeğinize yatmadan önce ılık olarak, güzel demlediğiniz bir bardağa yakın papatya çayını verirseniz bütün gece rahat bir uyku çekmesini sağlamış olursunuz.
7
Papatya güzel ve sağlıklı bir cilt için de oldukça etkili bir bitkidir. Bilinen bir diğer güzelleştirici özelliği ise papatyanın saçların rengini açmasıdır. Papatya çayı ile saçını yıkadığınızda ve güneşe çıktığınızda, saçlarınızın 1-2 ton açıldığını göreceksiniz. Ayrıca papatya çayı saçınızdaki kepekleri yok eder.
8
Cildinizin parıl parıl parlamasını, ışıl ışıl görünmesini istiyorsanız, papatya çayı ile vücudunuzu durulayın. Bunun için 2 tane papatya çayı poşetini bol suda demleyin. En son bu su ile vücudunuzu durulayın. Farka siz de inanamayacaksınız.
9
Papatya çayının gözlere iyi geldiği de bilinen bilgiler arasındadır. Özellikle göz altı morlukları olan kişilerin papatya çayı ve pamuk yardımıyla gözlerine uyguladıkları kompres sonucu, koyu halkaların azaldığını göreceksiniz.
10
Papatya ayrıca egzema ve akneler için de oldukça etkili sonuçlar ortaya koyar. Bunun dışında papatyanın yatıştırıcı özelliğini hiçbir zaman unutmayın ve sağlığınız için papatya çayını hayatınızda bir alışkanlık haline getirin.
11