Oturarak Yapılan Yoga Hareketleri

13 Eylül 2020

PADMASANA
Dik oturun ve bacağınızı öne doğru uzattın. Nefes alırken sağ bacağınızı bükün ve sağ ayağınızı tutun. Nefes verirken sol bacağınızı bükün ve sol ayağınnızı tutun, göbeğinize gelecek şekilde sağ uyluğunuzun üzerine oturarak, sol dizinzi yere indirin. Ayak tabalarınız yukarı dönmüş, kollar düz ve avuçlarınız yukarı bakmalıdır..
1
RACCU KARŞASANA
Bacaklarınızı uzatın ve yere oturun. Nefes alırken sağ kolunuzu yukarıya kadırın, sol kolunuzu sol bacağınızın üzerine indirin. Nefes verirken, sağ kolunuzu, sağ bacağınzın üzerine indirerek, sol kolunuzu kaldırın.
2
GATYATMAK MERU VAKRASANA
Baccaklarınızı 50 cm açın ve yere oturun. Nefes alırken, kollarınızı omuz hizasında yanlara açarak kaldırın. Nefes verirken gövde kısmınıza sağa doğtu çevirerek, sol elinizke sol ayağınızın ucuna dokunmalısınız. Aynı zamanda sol kolunuzu, sırtııın arkasına hareket ettirin. Başınızı çevirin ve sağ elinizi görün.
3
ARDHA TİTALİ ASANA
Nefes aldığnız zaman sağ dizinizi bükereki ayağınızı tutun. Topuğunuzu göbeğinize yakınlaştrın ve sol uyluğuuzun üzerie oturun. Sağ el, sağ dizin üzerinde olsun. Sol elinizle sağ ayağınızı tutun. Nefes verirken, sağ bacak kaslarınızı gevşetin  ve sağ dizinizi sağ elinizle yere doğru itin.
4
MATSYENDRASANA
Sağ dizinizi bükün ve esağ ayağınızı vücudunuz doğru çekin. Sağ topuğuuz sağ kalçanıza dokunsun nefes alırken. Nefes verirkende sol bacağınızı bükün ve sağ uyguluğunuzun üzerinden atın. Gövdenizi sola doğru çevirerek, sağ elinizle sol ayağınızı tutun ve nefes alın. Dol kolunuzu bükere sırtınızın arkasına uzanın ve nefes verin
5
MARİÇYASANA
Nefes alırken sağ bacağınızı bükün ve baldırınızı kalçanıza yapıştırın. Bacak kemiğiniz yere dik gelcek şekilde, sağ ayağınızın tabanıyla yere basın. Gövdenizi sola doğru çevirerek nefes verin. Sağ omuzunuz, sağ dizinizi geçecek şekilde çevirin ve sağ dirseğinizi bükün ve sağ elinizle belinizin arkasına uzanın. Sol kolunuz sırtınıza gelsin ve elleriniz kavuşsun.
6
GOMUKHASANA
Dol dizinizi bükün ve sol topuğunuzu sağ kalanızın dış kenarına yakınlaştırarak nefes alın. Sağ dizinizi bükü ve sağ bacağınızı sol bacağınızın üzerinden geçirerek, sağ topuğunuzu sola yakınlaştırarak nefes verin. Nefes alıken de sağ kolunuzu kaldırın ve geriye doğru kırın, sol elinizi sağ elinize geçirin.
7
POSÇİMOTTANASA 
Nefes alırken ve verirken, ellerinizi ileri doğru uzatarak parmaklarınızı tutun. Sırtınızı dik tutmaya çalışın ve karnızı içeri çekerek nefes alıp verin. Kalçalardan öne eğilmelisiniz.
8
BHUMASANA
Bacaklarınızı açabildiğiniz kadar açın ve yere oturun. Nefes verirken, öne doğru eğilin ve ayaklarınızı tutun. Nefes alırken ve verirken, başınızı yere yaklaştırın.
9
CAN ŞİRŞASANA
Bacakları uzatın ve oturun. Sağ dizinizi bükün. Topuğunuz ve ayak baş parmağınızın iç tarafına değecek şekilde sağ ayağınızı çekerek nefes alın. Sol ayağnızı iki elinizle kavrayarak nefes verin. Başınızı sol dizinize yakınlaştıraran nefes alıp verebilirsiniz.
10