Otomotivdeki İtalyanlar

11 Haziran 2015

FİAT
Fiat, 1899 yılında Giovanni Agnelli tarafından İtalya' nın Torino kentinde kurulmuştur. Markanın adı "Fabbrica Italiana Automobili Torino" kelimelerinin baş harflerinin kullanılmasıyla oluşturulmuştur. Fiat ilk kurulduğundan itibaren araba satışlarını katlayarak gitmiş ve 10 yıl içinde Amerika Birleşik Devletleri' nde bir fabrika açmıştır. Günümüzde de dünyanın en büyük otomobil şirketlerinden biri olma özelliğini korumaktadır. Ülkemizde de çok tutulan ucuz ve orta sınıf araçlar yapan firma büyümeye devam etmektedir.
1
ALFA ROMEO
1910 yılında Milano' da kurulan firma ilk zamanlar kamyon ve minübüs üreticisiyken 1960' lardan sonra spor otomobilleri ile beğeni toplamıştır. Günümüzde hala ürettiği otomobilleri ile adından söz ettiren firma farklı tasarımları ile dikkatleri üzerine çekmektedir. 1986 yılında Fiat Grup tarafından satın alınmıştır.
2
LANCIA
1906 yılında Vincenzo Lancia tarafından kurulan firma sıradan otomobiller üretmek yerine tarzıyla ve sürüş keyfi ile fark yaratan otomobiller üzerine odaklanmıştır. Tasarımdaki özgünlüğü ile bilinen firma ülkemizde fazla tutulmamıştır. 1969 yılından beri Fiat Grup bünyesinde yer almaktadır.
3
FERRARİ
Ferrari İtalyanlar' ın en önemli sembollerinden biridir. 1929 yılında Alfa Romeo' nun yarış takımı olarak Enzo Ferrari tarafından Modena' da kurulmuştur. İlk zamanlar yalnızca pist araçları üreten firma 1947 yılından itibaren pist dışında kullanılabilecek güçlü otomobiller üretmeye başladı. Ardından iyi yönetilemeyen ve borçlanan firmaya Ford talip olmuş fakat anlaşmazlık üzerine hisselerin yarısını Fiat almıştır. Hisse alımını devam ettiren Fiat Grup, günümüzde Ferrari hisselerinin %90' ının sahibidir.
4
MASERATİ
1914 yılında Bologna' da kurulan Maserati spor ve yarış araba üretimi için kurulmuştur. İstediği satışlara bir türlü ulaşamayan firmaya Ferrari ortak olmuştur. Ferrari tarafında da işlerin kötü gitmesi sonucu Maserati' yi Citroen satınalmıştır. 1975 yılına kadar Citroen' in elinde olan Maserati işlerin kötü gitmesi sebebiyle kapanmıştır. 1993 yılında Fiat Grup tarafından alınmış ve günümüzde lüks spor otomobilleri ile dikkat çekmeyi başarmıştır.
5
LAMBORGHINI
1916 yılında Feruccio Lamborghini tarafından Bologna civarında kurulmuştur. İlk başta traktör üreten Feruccio, aldığı Ferrari aracının bozulması ve bir türlü sorununun çözülememesi üzerine Ferrrari' den daha iyi arabalar yapmak için Modena taraflarına otomobil fabrikası kurmuştur. Çağının önündeki tasarım anlayışı ve fütüristik modelleri ile dikkatleri üstüne çekmeyi başarmıştır. Traktör fabrikasını Fiat' a satan Feruccio bir süre sonra hisselerini İsviçreli yatırımcılara satmış ve sekötrden çekilmiştir. Ardından Chevrolet ve Megatech firmalarına satılan Lamborghini en son Audi bünyesine dahil olmuş ve günümüzdeki durumuna gelmiştir.
6
PAGANİ
Süper spor araba sektöründeki en genç firmalardan olan Pagani, 1992 yılında Modena' da kurulmuştur. Kurucusu Horacio Pagani, ilk önce Lamborghini kompozit departmanı başına geçmiş ve sonrasında kompozit vce fiber malzemeler üreten kendi firmasını kurmuştur. Lamborghini ile başarılı işler geliştiren Horacio kendi aracını üretmek için harekete geçmiş ve 1999 yılında ilk arabası olan Zonda' yı tanıtmıştır. En son Hauyra modeli ile hız limitlerini zorlayan araçlar üretmeye devam etmektedir.
7
BUGATTİ
1910 yılında Ettore Bugatti tarafından kurulan şirket normal kullanım arabaların aynı zamanda yarış arabası derecesinde hız yapabilmesini sağlamasıyla ünlendi. Ardından Alman ve Fransızlar ile ticaretini arttıran Ettore 1. Dünya Savaşı' nda uçak motorları üretti. Satış grafikleri iyi giden firma 2. Dünya Savaşı' nın patlak vermesiyle üretime ara verdi. 1956 yılına kadar dayanabilen firma iflasını verdi ve kapandı. 1989 yılında tekrar açılan ve iretime geçen firma 1998 yılında VW Grup tarafından satın alındı ve adeta uçuşa geçti. Günümüzde Veyron modeli seri üretim olan ve en yüksek hıza çıkabilen araçtır.
8
IVECO
Iveco Torino' da kurulmuş bir otobüs, kamyon ve motor üreticisidir. Ülkemizde sevilen ve tercih edilen hafif ticari araç üreticisi olma özelliğini koruyan firma dünya çapında en çok hafif ticari araç satan firma ünvanına sahiptir. Fiat Grup bünyesinde yer almaktadır.
9