Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ve Nasıl Verilir?

16 Mayıs 2016

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, insanlar ve çevreleri robotlaşmaktadır. Aslında hayatı büyük bir ölçüde kolaylaştıran robotlaşmanın içerisinde, bankaların insanlar için sunduğu otomatik ödeme talimatları da yer almaktadır.
1
Bankaların hizmetlerinden olan otomatik ödemeler, kredi kartları veya banka hesapları ile gerçekleşmektedir. Bankaların hesaplar üzerine tanımlama yapılması ile gerçekleşen bir ödeme sistemidir. Kredili mevduat hesabı, vadesiz hesap ve kredi katları ile yapılan tanımlama sonrasında, bankalar fatura ödemesini otomatik olarak gerçekleştirir.
2
Çeşitli hizmetlerden yararlanabilmek için bankalara başvuru yapılması gerekmektedir. Şubelere giderek, internet bankacılığı ve telefon bankacılığı gibi yollar ile başvuru yapılmaktadır.
3
İhtiyacınız olan, bankadaki hesabınız ve kredi kartınızdır. Şubeye gidip, hesabınız üzerinden hangi faturaları ödeyeceğinizin talimatını vererek, işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.
4
İnternet bankacılığından verilen otomotik talimatlar için ve hesabınızı internet üzerinden kullanmanız için belli birtakım bilgiler gerekmektedir.
5
Müşteri numarası ve şifresi ile giriş yapılan talimatlar verilmektedir. Eğer bilgiler elinizde bulunmuyorsa, şubelerden veya telefon bankacılığı ile de talimatlar verilebilir.
6
Bu şekilde, intenet hesabınıza kolayca giriş yapılabilir ve talimatlara başlayabilirsiniz. Yapılması gereken tek şey, ödemelerin bilgisini girmektir.
7
Telefon bankacılığı ile işlem yapmak için, yapılması gereken ilk şey, müşteri hizmetlerini aramak ve güvenlik sorularını yanıtlamaktır. Bu şekilde otomatik ödeme talimatı oluşturulur ve bankaya girmek zorunda kalmazsınız.
8
Otomatik ödemeleri iptal etmek isterseniz, yine aynı yöntemleri kullanarak hızlıca işleminizi gerçekleştirirsiniz. İsteğiniz doğrultusunda, anında iptal olur.
9
İnternet bankacılığı, şubeler ve telefon bankacılığı ile çok rahat gerçekleştirilen hizmetlerdendir.
10