Osmanlı Sultanlarının Güzellik Sırları

29 Ağustos 2015

KESE
Saraydakilerin güzellik sırrılarından biri temizlikti. Hamam kültürü nedeniyle de banyoda mutlaka keselenirlerdi ve keselenmek de en doğal peeling'dir.
1
KOKULU SABUN
Temizlikte sabun en önemli üründür. Saraylıların sabunları mutlaka kokulu olurdu. En kaliteli sabunlar gelirdi ve bunlara eritilip kullanacak kişinin zevkine göre gül veya meyve şekilleri veriliyordu. 
2
SAÇLARI YUMUŞATMAK
Sabun saçları sertleştirdiği için, yumuşatıcı olarak hatmi ve ebegümeci kullanmışlar. Bu bitkileri kaynatınca kıvamlı bir su oluşur. O kıvamlı su bugünkü saç kremlerinden daha etkilidir.
3
CİLT BAKIMI
Cilt bakımında ise kili çok kullanmışlar. Kilin cildi besleyici etkisi vardır.
4
CİLT YAĞLARI
Keselendikten sonra cilt kuruyup, buruştuğu için yağları çok kullanmışlardır. Bu yüzden banyodan sonra ince bir tabaka yağ cilde sürülürdü. Böylelikle ciltleri dış etkenlerden korunurdu.
5
GÜL SUYU
Osmanlı saraylarında gül suyu çok kullanılmaktaydı. Gül suyu yüzü temizler, cildi nemlendirir, kırışıklıkları giderir. Ayrıca cilt hastalıklarına ve yaralara da iyi gelmektedir.
6
KOKU
Osmanlı sarayında kokular çok önemlidir. Özellikle saray en çok misk ve amber kokardı. Ayrıca şişeleri de, harikulade özel şişelerdi. Üstü mücevherlerle süslenirdi, en kötüsü gümüşten olurdu. 
7
LİMON
En önemli güzellik sırlarından biri de limondu. El ve yüzlerinin beyaz olmasına özen gösterdikleri için beyazlatıcı olarak limon kullanılırdı. Ayrıca limon yüzü besler, gerginleştirir ve yaraları iyileştirici özelliğe sahiptir.
8
EL VE AYAK BAKIMI
El, ayak ve tırnak bakımı da çok önemliydi. Bunun için susam veya zeytinyağı çok kullanılırdı. 
9
YEMEK YEMEK
Osmanlı'da kadınlar kesinlikle çok yemezlerdi. Özellikle ilkbaharda çok az yenilir, yenilenler de bağırsakları ve kanı temizleyecek sebzeler olurdu. Örneğin, kiraz kanı temizlediği için çok yeniyordu.
10