Osmanlı Sultanlarının Güzellik Sırları

28 Haziran 2020

Kese
Osmanlı sultanlarının güzellik sırlarının başında temizlik geliyordu. Hamamlarıyla meşhur olan Osmanlı’da sultanlar, hamamlarda sık sık keselenirdi. Bu da peeling etkisi yaratırdı.
1
Cilt Yağları
Cilt bakımında yağların önemi çok fazlaydı. Doğal bitkilerden elde edilen yağlar cilde uygulanır ve böylece cilt her zaman bakımlı olurdu.
2
El ve Ayak Bakımı
El ve ayak bakımında susam, zeytinyağı ve gül yağı kilit ürünlerdi. Bu ürünlerin bitkileriyle beraber bekletilir ve elde edilen yağla da el-ayak bakımı yapılırdı.
3
Gül Suyu
Birbirinden çok faydası bulunan gül suyu, Osmanlı sarayında hemen hemen her şeyde kullanılırdı. Bu kadar yararlı bir ürün, Osmanlı sultanlarının cilt güzelliklerinin de başlıca sırrıydı.
4
Koku
Osmanlı sarayında kullanılan kokular, sarayı cennet bahçesi gibi yapardı. Ayrıca Osmanlı’da kokunun yeri o kadar çok ayrıydı ki özel olarak alkolsüz parfümler elde edilirdi. Sarayın içerisinde kullanılan bu parfümler diğer ülkelerden gelen kral ve elçileri büyülerdi.
5
Limon
Limonun cilde olan faydası Osmanlı’da da bilinirdi. Bu nedenle sultanlar ellerini ve yüzlerini beyazlatmak için limon kullanırdı çünkü Osmanlı’da kadınlar için yüzleri beyaz, saçları siyah olanlar daha makbul gözükürdü.
6
Saç ve Cilt Bakımı
Osmanlı sultanlarının güzelliklerinin arkasında yatan sırlardan tekide kildi. Saç ve cilt için kullanılan kil, kildanlıklara su ilave edilerek konulur ve kil çökünce suyu alınır saça ve cilde uygulanırdı.
7
Yemek
Osmanlı sultanları yedikleri ve içtiklerine her daim dikkat eden insanlardı. Bu nedenle özellikle ilkbaharda az yemek yerdi. Sultanların yemek menüleri özellikle sebzeler üzerine olurdu. 
8
Sabun
Sultanlar için özel olarak hazırlanan kokulu sabunlar kullanılırdı. 
9
Saçları Yumuşatma
Osmanlı sultanlarının saçları pamuk gibiydi. Bunun için hatmi ve ebegümeci kullanılırdı. Bu bitkiler kaynatılıp krem kıvamı alırdı ve saça uygulanırdı.
10