Osmaniye'de Görülmesi Gereken Yerler

10 Mayıs 2016

Aşılı Kalesi
Osmaniye'nin Kadirli ilçesi, Yoğunoluk Köyü'nde bulunan, şehrin en önemli yerlerinden olan Orta Çağ Kalesidir. Şekillenmiş kesme taş ve dolgu molozlardan oluşan kaleyi görmeden şehirden ayrılmayınız.
1
Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi
Çok sayıda önemli kalıntıların bulunduğu, dikkat çeken açık hava müzesidir. Neo-Hitit Bölgesi olma yönüyle de önem taşımaktadır.
2
Karatepe Aslantaş Milli Parkı
Akdeniz'in kusursuz manzarasını izleyebileceğiniz parkın her köşesinde, farklı güzellikler sizleri beklemektedir. Mutlaka görülmeli ve zaman geçirilmelidir.
3
Maksutoğlu Yaylası
Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde bulunan yayla, Akdeniz'in en güzel yaylalarından biridir. Mutlaka görülmesi gerekmektedir.
4
Kastabala Antik Kenti
Tarihi gezileri sevenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerdendir. Tarihi eserlerin bulunduğu ve bol bol fotoğraf çekeceğiniz yeri görmeden, Osmaniye'den ayrılmayın.
5
Osmaniye Kent Müzesi
Osmanlı döneminin geçmişini anlatan, kusursuz müzelerdendir. Osmanlı döneminin ev hayatı ve tarihi hayatı anlatılmaktadır.
6
Kırmıtlı Kuş Cenneti
Ceyhan Irmağı Havzası'nda bulunan, Çukurova'nın kuş türlerini barındıran, mükemmel doğaya sahip yerlerdendir. Görmeden şehirden ayrılmayın.
7
Sabun Çayı Şelaleleri
Mükemmel manzaraya sahip olan, doğa harikası yerlerden biridir. Yemyeşil manzara izleyerek varılan şelaleyi mutlaka görmelisiniz.
8
Toprakkale Kalesi
Çukurova'nın en büyük ve gösterişli kalelerindendir. Bakımsız olmasından dolayı, çok da tercih edilmeyen yerlerdendir. Turizm açısından, eksikliklerin giderilmesi gerekir.
9
Berke Barajı
Tünelden geçip baraja varılan, harika bir manzaraya sahip olunan yerdir. Fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin. 
10