Oruç Tutanlar Dikkat!

27 Mayıs 2017

1. İftarda hızlı yemek yememelisiniz. Hızlı yemek yemek kan şekerinizi düşürebileceği gibi iftar sonrası baş ağrısı da yapabilmektedir. Ayrıca hızlı yemek yemek lokmaların fazla çiğnenmemesine neden olur, bu da Ramazan'da kilo almanıza sebep olabilmektedir.
1
2. Oruç tutarken sahura kalkmamak yapılan en büyük yanlışlardandır. Sahura kalkmamak ertesi gün daha fazla acıkmanıza sebep olmaktadır. Ayrıca sahurda besleyici yiyecekler tüketmek, sağlık beslenmenin zararlarını azaltmaktadır.
2
3. Sahurda ya da iftarda yağlı yiyecekler tüketmemeye dikkat edin. Yağlı yiyecekler tüketmeniz sindirimi zorlaştırır, fazla kilo almanıza sebep olmaktadır.
3
4. Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı meyvelerdir. Ramazan'da meyve tüketimi kesinlikle ihmal edilmemelidir. 
4
5. Ramazan ayında düzenli olarak süt ve süt ürünleri tüketmek sindirim sorunlarına yardımcı olmaktadır. Süt ürünleri ayrıca vücut direncini de arttırarak hastalıklara karşı koruduğu için, Ramazan'da süt ve süt ürünlerinin tüketimi ihmal edilmemeli.
5
6. Yaz sıcaklarında çok fazla su kaybının yaşanmasından dolayı susuzluk gün içerisinde halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı ve sindirim sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. İftardan sonra vücut için gerekli su miktarının tüketilmesi gerekmektedir.
6
7. Ramazan pidesi, iftar sofralarının vazgeçilmezidir fakat pidenin aşırı tüketimi, kilo almanıza sebep olabilmektedir. Bu yüzden pide tüketiminize dikkat etmelisiniz.
7
8. İftar sonrası tatlılar olmazsa olmazlar arasındadır. Şerbetli tatlıların tüketimi konusunda uzmanlar uyarmaktadır fakat şerbetli tatlıların yanı sıra sütlü tatlıların ve meyveli tatlılarında tüketimine dikkat edilmeli, yemekten hemen sonra tüketilmemelidir.
8
9. İftar sonrası özellikle hemen uyumamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Uzmanlar iftardan yaklaşık bir saat sonrası yapacağınız yarım saatlik yürüyüşlerin sağlığınız açısından çok faydalı olacağını belirtmektedirler.
9
10. Sağlıklı bir yaşam için gündelik olarak da dikkat etmeniz gereken noktaları iftar soflarında da ihmal etmeyin. İftar sofralarında yemekleri az porsiyonlarla tüketmeye dikkat edin.
10