Ordusu Olmayan 10 Ülke

01 Ekim 2015

Vietnam
Hristiyan ülkelerin üzerinde büyük bir söz sahibi olan Vatikan'ın ordusu yok. Sadece seramonilerde kullanılan İşveç muhafızları bulunuyor. 
1
Bağımsız Samoa Devleti 
Büyük Okyanus'unda adalar topluluğundan oluşan bir ülkedir. Bu ülkenin de ordusu bulunmuyor. Ancak savunma ihtiyacı Yeni Zelanda tarafından karşılanıyor.
2
Marshall Adaları 
Kuzey Pasifik Okyanusu'nda Hawaii ve Papua Yeni Gine arasında bulunan adalar topluluğudur. Bu ülkede savunma ihtiyacı Amerika tarafından karşılanıyor.
3
Kosta Rika
Bir Orta Amerika ülkesi olan Kosta Rika, 1948 yılında yaşadığı iç savaştan sonra tüm ordusunu dağıttı.
4
Nauru
Güney Pasific'te yer alan bir Mikronezya ülkesidir. Bu ülkenin savunma ihtiyacını Avustralya karşılıyor.
5
Mauritius Cumhuriyeti
Mauritius Cumhuriyeti, Afrika kıtasına bağlı bir ada ülkesi konumunda yer alıyor. Bu ülkeninde ordusu yok ama diğer ülkeler gibi dışarı bağımlı değil. Ülkede bütün savunmayı polisler yapıyor.
6
Lihtenştayn Prensliği
Lihtenştayn Prensliği, İsviçre ve Avusturya arasında yer alıyor. Burada 1868'e kadar 80 kişiden oluşan bir ordu bulunuyordu. Ancak bu tarihte ülke tarafsız kalmak için ordusunu dağıttı.
7
Palau
Papua Yeni Gine'nin kuzeyinde, Büyük Okyanusya'nın güneyinde yer alan bir Okyanusya ülkesidir. Bu ülkenin savunma ihtiyacı, ABD Deniz Kuvvetleri tarafından sağlanıyor.
8
Kibirati Cumhuriyeti
Büyük Okyanus'un orta kesimindeki takım adalarından oluşan bir ülkedir. Kibirati'de ordu olmaması bir yana, o ülkede askeri güç bulundurmak yasak.
9
Grenada
Karayip Denizi'nin doğusundaki Atlas Okyanusu'nda yer alan bir ülkedir. 1983'de ABD işgaline maruz kalan Grenada'da orduya dair her şey ABD tarafından yok edildi. O günden sonra da askeri güç bir daha kurulamadı.
10