Online İş Görüşmesi Hakkında Merak Edilenler

20 Temmuz 2015

İş görüşmeleri hem adaylar için hemde işverenler için uzun bir süreçten ibarettir. Online mülakat, adaylarla karşılıklı görüşmelerin zor olduğu ve işe alım süreçlerini aksattığı durumlara devreye girmektedir.
1
Online mülakatların giderek yayıldığı bu dönemde, şirketler ve İK danışmanlık firmaları çoğu görüşmeleri online şekilde gerçekleştirmektedir.
2
İnternet üzerinde yapılan mülakatlar, adayın uzak bir lokasyonda çalıştığı veya yaşadığı durumda imdatlarına yetişiyor. Aynı zamanda bir yandan çalışıp bir yandan da iş arayanlar için mükemmel bir çözüm yoludur.
3
ONLİNE MÜLAKATLARIN DEZAVANTAJLARI
Ulaşım zorluklarından dolayı adaylar, enerjilerini ve zamanlarını harcamak zorunda kalmadıkları online mülakatları tercih etmektedir.
4
İşverenler ise, işe alım sürecini hızlı gerçekleştirdiği için çoğu görüşmelerini artık online olarak yapmaktadır. Bu tür mülakatların olumsuz yönlerine bakacak olursak...
i
5
Adaylar online mülakatlar sırasında bağlantı problemlerini çözmekte zorlanmaktadır ve adayların kendilerini olduğu gibi ifade etmekte zorluk yaşadıkları görülmüştür.
6
Adaylar, görüntülü konuşma daha önceden yapmadılarsa, çıkan problemleri çözmekte zorlanmaktadır. Görüntü kalitesi ve ses düşükse, adaylar kendini ifade etmekte zorlanırken, işveren sağlam bir değerlendirme yapmakta zorlanmaktadır.
7
Yüz yüze iletişimde olduğu kadar görüşmelerde sıcaklık olmaması da karşımıza çıkan bir başka sorundur. El sıkışma gibi bir karşılanma olmadığı için de kişinin vücut dilini gözlemleyememe sorunu ortaya çıkmaktadır.
8
Online mülakatlar öncesi dikkat etmeniz gerekenlere bakacak olursak ; internet bağlantınızı kontrol etmeyi unutmayın. Ses sistemini çalışır durumda olduğundan, online teknolojiyi kullanabileceğiniz donanıma sahip olduğunuza emin olmalısınız.
9
Online mülakat sırasında bulunduğunuz yerde yalnız olmaya ve görüşmenin bölünmemesine özen göstermelisiniz.
10