Onbiray Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

04 Aralık 2015

Onbiray çiçeği, çok ışık seven bitkilerdendir ama diğerlerine göre güneş ışınlarına direk tutulmamalıdır. Bitki, ışığın yoğun aldığı yöne doğru eğilebilmesinden dolayı, hafta içerisinde 1 kere çiçeğin yönü değiştirilmeli, farklı bölgeler de ışık almalıdır.
1
Onbiray çiçeği, az ışıkta kaldığı zamanlarda, az beslendiğinden dolayı yaprakların, çiçeklerin sararmasına veya ölmesine yol açılabilir. Yaz aylarında haftada iki kere, kış aylarında ise bir kere sulanmalıdır. Sulama yaparken kullandığınız kabı ve su miktarını değiştirmeyin ve suladıktan sonra aşağıda biriken suyu mutlaka dökün.
2
Rüzgarlı yerlerden uzak tutulması gerekmektedir. Toprağın köküne giren hava akımı, bitkinizin ömrünü azaltabilir ve ölümüne yol açabilir. 
3
Uzun ömürlü ve dayanıklı bir bitki olan onbiray çiçeğinin, yaprakları solunca, tekrar bitkiyi tazelendirmek için, ana dal hariç boyu çok uzun olan dallar kesilmeli ve şekil verilmelidir. Dalı budadıktan sonra, hava alınmaması için üzerini mum, soğuk silikon gibi yapıştırıcılarla kapatmak iyi gelecektir.
4
Bitkinin, toprak değişimi için nisan ayı önerilir ve toprak değişimi yaparken, kullanacağınız saksının eski saksınızdan bir numara büyük olması gerektiğini unutmayın.
5
Çiçeğinizin yaprakları sağlıklı ise vitamin kullanma zorunluluğunuz yoktur. Çiçekleri solmuş veya budaması yapılan onbiray çiçeğiniz için çiçek vitaminlerini kullanım koşullarına uyarak kullanabilirsiniz.
6
Onbiray çiçeğinizin bulunduğu ortam, gün ışığından uzak ise çiçeklerinizin sağlıklı büyümesi için yardımcı olmanız gerekir. Bitkinizin ışık alması için aydınlatcılarla destek yapmanız gerekir.
7
Bitkiyi çok sulamaktan kaçınılmalı ve saksının deliklerinin kapalı olmasından kaçınılmalıdır. Çiçeğiniz ekleyeceğiniz toprak kaliteli olmalı ve bitkide oluşmuş hastalıklar için de mutlaka uygun ilaçlar kullanılmalıdır.
8
Onbiray bitkisinin çoğaltılması şu yöntemle olmaktadır : 
9
Bitkinin, köklerinden ayırma yöntemiyle bitki çoğaltılması gerçekleşebilir. Bitkinin kökünden üst kısımlarına uzayan kısımlar da, onbiray bitkisine benzer yeni çiçekler oluşturur. Bunları alarak yeni bir saksı oluşturabilirsiniz.
10