Omurga Sağlığını Etkileyen Hareketler

20 Temmuz 2015

Ağrılar, her yaş grubunda peşimizi bırakmamaktadır. Boyun ağrısı, sırt ağrısı gibi ağrılar omurga rahatsızlıklarından dolayı da olmaktadır. Bu rahatsızlıkların sebebinin çoğu, günlük hayatımızda farkında olmadan yapılmadan hatalardan kaynaklanmaktadır.
1
Ağrı çeken hastaların kolayca uygulayabileceğiniz yöntemlerle sağlıklı bir hayata kavuşmanız için bazı hareket ve davranışlarınızdan kaçınmanız gerekmektedir.
2
Omurga rahatsızlığının bir sebebi de yüksek topuklu ayakkabılardır. Çeşit çeşit giyilen yüksek topuklu ayakkabılar, omurga sağlığınızı tehdit eder. Ayakların rahat olması için ayakların öne doğru baskı yapılmaması gerekiyor. Bu yüzden bel, kalça ve dizlerde ağrılar görülmektedir.
3
Uzun süre ayakta kalmakta omurga ağrılarına sebep olmaktadır. Ayakta durulduğunda omurga disklerindeki basınç normalın 4-5 katına çıkmaktadır. Uzun süre ayakta kalınan mesleklerde de bel ve boyundan kaynaklı ağrılar daha çok görülür.
4
Yapılan yanlışlardan en büyüklerinden biri de dizleri kırmadan öne eğilmektir. Omurgaya çok zarar veren bir hareket olan diz kırmadan öne eğilmemeye dikkat edin. Yere düşen bir şeyi almak için de dizlerinizi kırarak öne eğilin.
5
Fazla kilolar da omurga disklerine zarar vererek ağrılara sebep olur.Bu sebepten dolayı oluşan ağrılardan kurtulmak da zor olur. Tek kurtuluş yolu, düzenli spor yaparak kilo vermektir.
6
İnsan vücudu sürekli hareketli olmaya göre olduğu için sürekli aynı yerde oturanlarda omurga rahatsızlığı görülmektedir. Bu yüzden ofis ortamında çalışanların 20-30 dakikada bir kere kalkıp dolaşmaları gerekmektedir.
7
Omurga rahatsızlığının diğer sebebi de yanlış yastık seçimidir. Yastıklarınız çok yüksek olmaması ve çok alçak olmamasına dikkat edilmelidir.
8
Omurgaya zarar veren bir diğer alışkanlık, televizyon izlerken yumuşak bir yerde uzanmak,uyuyakalmak... Omurgaya zarar veren en büyük tehlikelerden biridir. Yatak seçimine dikkat etmelisiniz.
9
Omurga ağrılarını en az seviyeye düşürmek için, sizin için araştırdığımız nedenlere dikkat ediniz.
10