Ömrü Uzatan Sebzeler

12 Ekim 2015

Zeytin: Zeytin, karaciğeri çalıştırır ve karaciğer ağrılarını kesmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca yüksek tansiyonu düşürerek kandaki şeker miktarını da denge altına almaktadır.
1
Yulaf: Bedeni ve ruhi yorgunlukları gideren yulaf, kandaki şeker miktarını azaltır.
2
Turp: Böbreklerdeki mikropları öldüren turp, safra taşlarının düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca romatizma, siyatik astım ve bronşite faydalıdır.
3
Soya: Uzun yaşamak isteyen herkes mutlaka soya tüketmelidir. Soya, içerisinde östrojen hormonuna benzer işlev gören ve bu hormonun etkilerini sulandıran bir madde içerir ve bu da kadın bünyesi için son derece yararlıdır. 
4
Soğan ve Sarımsak: Soğan, mide kanserine yakalanma riskini, sarımsak da bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltıyor. İçerdiği kimyasal maddelerle kalbimizi güçlendiriyor ve alerjik reaksiyonları engelliyor.
5
Pırasa: İdrar söktürmeye yardımcı olan pırasa, mide rahatsızlığına iyi gelir. Ayrıca böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur.
6
Patlıcan: Karaciger ve pankreasın düzenli çalışmasını sağlar. Bunun yanı sıra böbrek yanmaları ve ağrılarını keser. 
7
Patates: Sindirimi kolaylaştırırak, kabızlığı önler. Bol miktarda C vitamini ve protein içerdiği için, halsizliğe karşı da etkilidir. 
8
Maydonoz: Maydonoz C vitamini ve güçlendirici etkinlik yönünden çok zengin bir bitkidir. Karaciğer hastalıklarına, sarılığa, egzamalara, selülite, romatizmaya, gut hastalığına ve idrar yolları taşlarına karşı tavsiye edilir.
9
Marul: Kemik erimesine karşı etkilidir. Sütten bile daha fazla kalsiyum içeren bu sebze, kemikleri güçlendirmesi açısından bir numara.
10
Mantar: Bağışıklık sistemini güçlendiren mantar, bünyeyi hastalıklara karşı koruyor.
11
Lahana: Bol miktarda B, C ve E vitamini, potasyum içerir. Özellikle meme ve rahim kanserine karşı etkilidir.
12
Kereviz: Kereviz unutkanlığı ve sinir yorgunluğunu giderir, idrar söker, böbrek taş ve kumlarının düşürülmesine yardım eder, kan ve süt yapar, karaciğeri temizler.
13
Karnabahar: Zihin yorgunluğunu giderir. Ayrıca şeker hastalarına faydalı olduğu bilinir.
14
Ispanak: Kalp hastalıklarına, felce, yüksek tansiyona, yaşlılığın getirdiği göz hastalıklarına, hatta kansere karşı da etkili bir sebzedir.
15