Omega 3 Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

06 Temmuz 2020

Omega 3 Nedir?
Halk arasında ki ismi balık yağı olan Omega 3 de bulunan vitamin ve mineraller vücut tarafından oluşturulamaz. Bu yüzden insan sağlığı için çok faydalı ve dışarıdan almamız gereken yağ asitleridir. Bu yağ asitlerini içinde barındıran da Omega 3 tür.
1
Omega 3' ün Faydaları Nelerdir?
- Anne adayının bebeği karnındayken aldığı Omega 3 bebeğinin beyin gelişimi için ve görme sağlığı için büyük oranda faydalı olacaktır.
- 15- 16 yaş grubu gençlerin Omega 3 aldıkları takdirde, diğer öğrencilere göre derslerinden aldıkları not oranlarının bir hayli yükseldiği görülmektedir.
 
2
Günlük Omega 3 Alımı ne Kadar Olmalıdır?
Günlük Omega 3 alım miktarı 1-3 gram olmalıdır. Bu genç, çocuk ve yaşlılar için alınması gereken miktardır. Hamileler için ise, gebeliğin ilk yarısında günde bir tablet, ikinci yarısında ise iki tablet alınması gereklidir.
3
Hangi Yiyeceklerde Omega 3 Bulunur?
En çok Omega 3 içeren besinlerin başında, somon, uskumru, ringa, ton uskumru, sardalye gibi balıklar gelmektedir. Bu balıkların dışında ise, keten tohumu, ceviz, semizotu, brüksel lahanası, kuru fasulye, nohut gibi yiyeceklerde de Omega 3 bulunmaktadır. 
4
Vücudumuz İçin Gerekli Omega 3 Sadece Besinlerden Alınabilir mi?
Gıdalardan alınan Omega 3 vücut tarafından daha çok kullanılır. Haftada 2 kez balık yiyen bir kişinin alacağı Omega 3 miktarı 1 gramdır. Bu yüzden kişinin herhangi bir sağlık problemi yoksa takviye olarak Omega 3 alınabilir.
5
Balık Yağı Ve Omega 3 Arasındaki Fark Nedir?
Balık yağı ve Omega 3 yağ asitleri tamamen aynı şeyler değillerdir. Omega 3' lerin balık yağından elde edildiği bilinse de, balık yağının dışında da vitamin ve mineralleri vardır. 1 kapsül balık yağı tüketildiğinde aynı oranda Omega 3 alıyor anlamına gelmez.
6
Omega 3 Takviyesini Kimler Mutlaka Kullanmalı?
Hamile kadınlar, menopozlu kadınlar, kolesterolü yüksek olanlar, depresyona meğilli olanlar, okul çağındaki ve ergenlik dönemindeki gençler ve diyabet hastalarının Omega 3 kullanmasında büyük fayda vardır.
7
Omega 3 Kullananlar Kilo Alır mı?
Ek takviye olarak alınan Omega 3 kilo yapar mı sorusu kafalarda dolaşır. Aksine Omega 3 yağ asitleri vücudunuzda ki şekeri yağa dönüştüren enzimleri yok ederek kilo almanızı engeller. Yani Omega 3 kilo alımına neden olmaz.
8
Omega 3' ü Kimler Kullanamaz?
Bazı kişilerin Omega 3 kullanmaması gereklidir. Bu kişiler, kan sulandırıcı ilaç, aspirin kullananlar ve ameliyata girecek olan kişilerdir.
9
Omega 3 Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
- Civa, kurşun gibi ağır metallerden arıdırılmış olanları seçilmelidir.
- Soğuk pres yöntemi uygulananlar alınmamalıdır.
- Işık alan kaplarda satılanları tercih edilmemelidir.
- EPA ve DHA' sı yüksek olanları da alınmalıdır.
10