Ölüm Üzerine Söylenmiş En Güzel Sözler

29 Eylül 2015

Ölümün bir başka yaşama açıldığına inanmak hoşuma gitmiyor. Ölüm benim için kapalı bir kapı. Bunun atılması gereken bir adım olduğunu söylemiyorum; korkunç ve pis bir serüven olduğunu söylüyorum. Bana önerilen her şey, insanın sırtından yaşamın yükünü almaya çabalıyor.
Albert Camus
1
Çağımızın insanları genellikle boş yaşamdan çok az, ölümden ise aşırı korkuyorlar.
Bertolt Brecht
2
İnsan ölmek için ne acılara katlanıyor.
Honoré de Balzac
3
Yorumlar, nedenler önemsizdi; kesin değildi. Önemli olan insanın edimleriydi. Değişmez tek bir kesinlik vardı insan için: Ölüm.
Yusuf Atılgan
4
Ölümün farkına varmak bir uyanış deneyimi, büyük hayat değişiklikleri için güçlü bir katalizördür.
Irvin Yalom
5
Ben, benim, diyordum ama değildi. Bir şey, birisi, bir ruh, hayat çölünden geçen herkesi izliyordu, cennete ulaşmadan yakalayacaktı bizi. Düşündüm, ölümden başka bir şey değildi o: Ölüm cennetten önce bizi ele geçirecek. Yaşarken özlem, acı ve ıstırap çekmemize neden olan, her çeşit bulantıya katlanmamızı sağlayan şey, muhtemelen ana rahminde yaşadığımız ve kabul etmeye yanaşmasak da ancak ölümde tekrarlanabilecek olan birtakım kayıp mutlulukların hatırlanmasıdır.
Jack Kerouac
6
Ölüm geliyor aklıma birden ölüm
Bir ağacın gövdesine sarılıyorum
Cemal Süreya
7
Yaşam ne denli saçma ise ölüm o denli dayanılmazdır.
Jean-Paul Sartre
8
İnsanın doğuşunu görmekten herkes kaçar; ama ölümünü görmeye koşa koşa gideriz. İnsanı öldürmek için gün ışığında geniş meydanlar ararız ama onu yaratmak için karanlık köşelere gizleniriz.
Montaigne
9
Ölümün son ödülü, bir daha ölmemektir.
Nietzsche
10
Çok sevdiğiniz biri ölene dek, ölümle tam anlamıyla karşılaşamazsınız.
Osho
11
Bence ölüm kötü bir alışkanlıktan başka bir şey değil, doğa şimdilik bunu yenmeyi başaramamış durumda.
Vladimir Nabokov
12
Ölüm, gerçek yabancılaşmadır.
Eugene İonesco
13
Ölümümüz bizden çok sağ olanların sorunudur çünkü bir bilgenin dediği gibi, biz var olduğumuz sürece ölüm yoktur, ölüm olduğunda da biz yokuz.
Thomas Mann
14
Ölüm nesnelerin doğasında değildir, onların doğasıdır ama ölen biçimdir. Madde ölümsüzdür. Varoluş dediğimiz birbirinin yerine geçen bu biçimler silsilesinin içinden bir tür yeniden doğuş geçer.
John Fowles
15