Ölüm Riski En Yüksek Olan Meslekler

07 Eylül 2015

İnşaat İşçileri
Hem ölüm oranının hem de işyeri yaralanmaların en yüksek olduğu mesleklerdendir. Bunun sebebi, işin niteliği ve ortamıdır. Şantiyeler, inşaat malzemeleri, iskeleler, aşırı sıcaklar, ağır malzemeler ve uzun çalıma süresi, düşen nesneler, makine arızalarından dolayı yaşanan kazalar gibi daha bir çok sebep, inşaat işçilerinin hayatlarını tehlikeye sokmaktadır.
1
Çiftçiler
En eski mesleklerden biri de çiftçiliktir. Tarım sektörün içindeki bu meslek grubunda, kazalar ağır makinelerle yaşanmaktadır. Traktör, biçerdöver gibi büyük makineler ciddi tehlike oluşturmaktadır. 
2
Kamyon Sürücüleri
Uzun saatler boyunca yolculuk yapan kamyon şoförleri, yoğun trafiğe maruz kalmaktadır. Kamyon şoförlerinin ölüm sebeplerinin başında uykusuzluk ve kötü beslenme gelmektedir.
3
Enerji Hattı İşçisi
Elektrik tellerini çekmek ve düzeltmekle görevli olan bu işçiler, çok zor şartlarda çalışmaktadır. Bu zor şartlara bir de hava şartları eklenince işler daha da zorlaşmaktadır. Yüksekten düşme, yanıklar ve elektrik çarpmaları başlıca ölüm sebepleridir.
4
Atık ve Geri Dönüşüm Malzeme Toplayıcıları
Çöp konteynırında durduklarında trafikle fazla karşılaşmaktadırlar ve bunun önlemi için, gece saatlerinde toplama işlemi uygulanır. İşin diğer tehlikesi ise, cam kırıkları, kirli enjektörler, kimyasal çöp torbalarıdır.
5
Demir Döküm İşçileri
Demir döküm işleri, duvar çökmesi ve elektrik çarpması gibi tehlikeler barındırmaktadır ve ölüm riskinin en yüksek olan meslek gruplarındandır. Düşme ve yaralanmaların sıklıkla yaşanmaktadır.
6
Çatı Ustası
Yükseklik ve hantal çalışma ortamları ölüme sebebiyet vermektedir. Çatıların üzerinde çalışmak sadece düşmelere değil, birçok çatı ölümlerine sebep olmaktadır. Çatı ustaları, ölümcül yanıklar, elektriğe çarpılma ve kimyasallara maruz kalmaktadır.
7
Uçak Pilotları
Ölümlerin geneli arazi, özel ve hava taksisi pilotlarında gerçekleşiyor. Uçak pilotları için ölümlerin ilk sebebi hatalardır. Son zamanlarda ise seyir ekipmanları ve hava raporlana gelişmelerin çoğalmasıyla pilot ölümmlerinde azalma görülmektedir.
8
Ağaç Kesim İşleri
Ağaç kesim işçileri genelde usta kişilerdir. Ağaçarın beklenmediş şekilde düşmesi ve çarpması sonucunda ölümcül olaylar yaşanmaktadır. Kesim motorları, testereler, yükleticiler, öğütücüler ve ekskavatörler gibi tehlikeli makineler de yaralanmalara hatta ölümlere sebep olabilir.
9
Balıkçılar
Ön görülmeyen hava şartları, çalışma ortamları, denize düşme veya teknenin batması gibi olaylar, balıkçılık mesleğinin tehlikeleridir. Ne kadar eğlenceli olduğunu düşünsek de ciddi boyutları da vardır. Her balık sezonlarında felaketleri ve yaralanma haberlerini duyuyoruz.
10