Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler

14 Ağustos 2015

İĞNEADA ORMANLARI
Kırklareli sınırları içerisindedir. İlkbahar mevsiminde İğneada bölgesinin çoğu yeri, sular altında kalıyor. Ayrıca nükleer enerji santralı, bölgenin en büyük tehlikelerindendir. İleriki zamanlarda tehdit altında olan yerlerdendir.
1
KAZ DAĞLARI
Çanakkale ve Balıkesir'in sınırları içerisinde bulunmaktadır. Büyük bir oksijen kaynağıdır ve çevresinde çok sayıda güzellik barındırmaktadır.
2
ERMENEK VADİSİ
Karaman ve Mersin'in sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bitki çeşitliliği en çok olan bölgelerimizdendir ve sadece vadi üzerinde yetişen bitkiler vardır. 
3
ÇORUH VADİSİ
Bayburt, Erzurun ve Artvin il sınırları içerisindedir. Ayrıca vadinin üzerinde dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan 3 bitki türü yetişmektedir. Vadi ve çevresi de doğa sporları için uygundur.
4
MACAHEL
Artvin'in Borçka ilçesinde bulunmaktadır. Karçal Dağları'nın en güzel yeri burasıdır fakat doğal ve tarihi yapısının önemi malesef bilinmemektedir. Yok olma sürecine girmiştir.
5
HOTAMIŞ SAZLIĞI
Konya ve Karaman'ın sınırlarında bulunan sazlıktır fakat sazlık demek için geç kaldık diyebiliriz. Sazlığın yarısı kurumuş durumdadır. Eskiden geniş sazlıkların, balık ve kuş çeşitlerinin bulunduğu sazlığımızdı. Günümüzde, restorasyon aşamasında.
6
KULU GÖLÜ
Ankara sınırlarında bulunur. Gölün üzerinde 9 adet küçük ada vardır ve bu adalar su kuşlarının üreme alanlarındandır. Kuruyan Kulu Gölü'nün üzerinde bulunan adalar, günümüzde karayla birleşmiş durumdadır.
7
SEYFE GÖLÜ
Kırşehir'de bulunan Seyfe Gölü Kuş Cenneti, Tuz gölünün arkasından gelen, flamingoların ikinci büyük üreme alanlarındandı. Şimdilerde ise kuruduğundan dolayı böyle bir şey mümkün olmuyor.
8
MUNZUR DAĞI
Erzincan'ın Güneyi ile Tunceli'nin kuzeyinde yer almaktadır. İnsan eli değmemiş, doğal bir harikamızdı. Şimdilerde ise baraj projeleri, kaçak av, bilinçsiz bitkilerin toplanması gibi olaylar, doğallığını bozmak üzere.
9
HASANKEYF
Batman'da bulunan Hasankeyf, Ilısu Barajı'ndan dolayı sular altına mahkum olmuştur.
10
HALFETİ
Şanlıurfa'nın en yeşil bölgesidir. Siyah gülüyle meşhurdur. Halfeti'nin büyük kısmı Fırat nehrinin azgın sularıyla beraber yaşama devam etmektedir.
11