Okyanustaki Uçak Mezarı Kime Ait?

12 Eylül 2015

1939 yılında başlayıp 1945 yılında sona eren 2. Dünya Savaşı’nın izleri hâlâ sürüyor. Küresel çapta yapılan bu savaşın izleri Pasifik Okyanusu’nda da rastlandı. 
1
Amerika’nın 2. Dünya Savaşı’nda savaş uçaklarının kaybolduğu iddiasını ortaya atması üzerine uzun bir araştırma yapan Brandi Müller, kaybolan bu uçakları buldu. 
2
Amerika’nın en büyük silahlarından biri olan savaş uçakları, savaşın sonunda bir daha görülmedi. Bunun üzerine araştırma yapan Brandi Müller, savaş uçaklarına Pasifik Okyanusu’nun Marshall Adaları yakınında buldu.
3
Okyanusun dibinde bulunan bu savaş uçakları Müller’i oldukça şaşırttı. Bunun üzerine araştırmalarını yoğunlaştıran Müller, uçakların kaybolmadığını ve işin aslının böyle olmadığını öğrendi.
4
2. Dünya Savaşı bittikten sonra Amerika uçaklarını geri çağırmak zorundaydı. Ancak o da diğer ülkeler olduğu gibi ekonomik olarak çok zora düşmüştü. Bu nedenle uçakların geri çağrılması çok büyük bir masraf olacağından onlarca uçağı okyanusun dibine gönderdi.
5
Okyanusun dibini bir çöp gibi atılan bu savaş uçaklar arasında o dönemin en iyi uçakları bulunuyordu. Bunlardan bazıları şunlar; F4U Corsairs, Douglas SBD Dauntless, TBF/TBM Avengers, Helldivers, B-25 Mitchells, Curtiss C-46 Commandos ve F4F Wildcat. İşte uçak mezarlarında yapılan araştırmadan birkaç kare...
6
7
8
9
10
11