Okul Fobisini Çözmenin Yolları

07 Ekim 2015

Öncelikle çocuğunuzda okul fobisi varsa yani okula gitmeme isteği, korkma duygusu bilin ki bu sadece sizin çocuğunuzda olmuyor. Okul fobisi çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Aile içerisinde yaşanan sorunlar, anne ve baba arasındaki olumsuz ilişki ve çocuğun ev içinde buna şahit olması, aile içerisinde beliren bir hastalık, ekonomik durum vb. durumlarda çocuklarda okul fobisi ortaya çıkabiliyor ya da okula başlamış, alışmış çocuğun öğretmen değişikliği sebebiyle de okul fobisi ortaya çıkabilir.
1
Okul fobisi olan çocuğunuz için ilk önce yapmamanız gereken onu yargılamak. Onun şımarıklıktan böyle yaptığını düşünmek. Okul fobisi olan çocuğunuzu asla yargılamayın. Bunun onun için zorlu bir süreç olduğunu unutmayın ve en önemlisi de çocuğunuzun neden okul fobisi yaşadığını sorgulayan. Yani okul fobisinin altında yatan sebepleri araştırın.
2
Çocuğunuzu okula alıştırmak için sürekli baskı ve zorlama yapmayın. Aksi halde yapacağınız baskı ve zorlama ters etki yapabilir. Bunun için siz ne kadar sakin olursanız, çocuğunuz da o kadar sakin olacaktır. Ancak siz telaşlı ve baskıcı bir tavır sergilerseniz, çocuğunuzun bu süreci çok daha zor geçirmesine neden olursunuz.
3
Baskı yapmayın yalnız hiçbir şey yokmuş gibi de davranmayın. Bu durumu görmezden gelip, geçeceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Geçmeyeceği gibi ileriki okul yaşantısında da büyük sorunlara sebep olacaktır. Bu süreci çocuğunuzu dinleyerek, ona yardımcı olmaya çalışarak geçirmeye özen gösterin.
4
Çocuğunuzun kardeşi varsa dahi, okul çağındaki çocuğunuza ilgiyi eksik etmeyin. Kardeşine daha fazla ilgi göstermeniz halinde çocuğunuzun okul fobisinde hiçbir değişiklik olmayacak, daha da kötü bir hal alacaktır. Çocuğunuzda sürekli kardeşine göstereceğiniz ilgi karşısında, özgüven eksikliği oluşabilir ve yalnız kalacağı korkusuna kapılabilir.
5
Okul fobisi olan çocuğunuzun öğretmeniyle birlikte mutlaka işbirliği içerisinde olmalısınız. Bu çocuğunuzun kendini güvende hissetmesine neden olacaktır. Öğretmenle birlikte sürekli diyolog halinde olmak bu süreci daha kolay atlatmanıza yardımcı olacaktır.
6
Çocuğunuz siz olmadan yalnız kalmaya alışabilmeli, okul ortamında arkadaşlarıyla birlikte uyum halinde derslerine adapte olabilmelidir. Okul öncesinden onu yalnız bırakmaya alıştırmalısınız. Bu onun özgüveninin yerine gelmesini sağlayacaktır.
7
Okula gitmek istemeyen çocuğunuzu önce konuşarak ikna etmeye çalışmalısınız. Eğer ikna edemezseniz, siz de onunla birlikte bir müddet okula gidebilirsiniz. Okul kapısında onu bekleyebilirsiniz ve sürekli öğretmeniyle iletişim halinde olmalısınız.
8
Çocuğu okula alıştırma döneminde anne ve babalara çok iş düşüyor. Öncelikle anne ve baba bu konuda çok sabırlı olmalıdır. Çocuğunuza karşı her zaman anlayışlı ve sabırlı bir şekilde yaklaşın.
9
Sadece anne ve babalar değil, okul fobisi olan çocukların öğretmenleri de bu konuda çok sabırlı olup, olabildiğince çocuğa yardımcı olmalıdırlar. Anne ve babalar da çocuklarının her türlü sorunlarını mutlaka öğretmenleriyle paylaşmalıdırlar.
10