Negatif Düşüncelerden Kurtulmanın Yolları

04 Haziran 2016

Negatif düşüncelerden kurtulmanın ilk yolu, her gün uyacağınız uyku düzeninizin olmasıdır. Günde ortalama 6-8 saat uyumak ve bunu rutine çevirmek gerekir.
1
Aklınızı kurcalayan negatif düşüncelerden kurtulmak için, zihninizden geçenleri kaleme alabilirsiniz. Kötü düşüncelere yer vermemeli, zihninizi onlarla doldurmamalısınız. Yazdığınız şeyler ile birlikte hafiflemiş ve yükünüzden kurtulmuş olacaksınız.
2
Olmamış ve olmayacak şeyleri düşünmemeli, bunlarla aklınızı kurcalamamalısınız. Düşüncelerinizin esiri olmayın, bunun yerine gerçek olanları görmeye ve öğrenmeye çalışın.
3
Karşınıza çıkan tüm olaylara iyi taraftan bakmaya çalışın. Olumsuz düşüncelerinizin sizi ele geçirmesine izin vermemeli, bardağa mutlaka dolu tarafından bakmalısınız. Memnun olmayı öğrenin.
4
Olumsuz düşüncelerinizden kurtulmak için kendinize zaman ayırmalısınız. Aklınıza olumsuz şeyler geldiğinde, düşüncelerinizi ertelemeye çalışın. Düşünmek için daha çok erken olduğunu kendinize inandırarak, ilerleme gösterebilirsiniz.
5
Çevrenizde olumlu düşünen insanlara yer vermeye çalışmalısınız. Etrafınızda sürekli melankolik takılan, dertleri bitmeyen insanlar yaşam enerjinizi alır. Bundan dolayı, çevrenizdeki insanları tekrar gözden geçirmekte fayda var.
6
Hayatın ne kadar kısa olduğunun farkına varmalısınız. Olumsuz düşünceler ile hayatınızı harcamak yerine, her anınızı değerlendirmelisiniz. Sizi üzen düşüncelerden kurtulmaya ve vaktinizi dolu dolu geçirmeye özen göstermelisiniz.
7
Dikkatinizi başka şeylere vererek de negatif düşüncelerden kurtulmak mümkündür. Negatif düşüncelerinizin sizi etkilediğini düşünüyorsanız, dikkatinizi dağıtmalı ve başka şeylere yönlenmelisiniz.
8
Mutluluğunuzu sömüren düşüncelerden kurtulmanın bir yolu da, düşüncelerinizi yazın ve yok edin. Aklnızdan geçen olumsuzluklar yok olur ve kendinizi kuş gibi hissedersiniz.
9
Negatif düşüncelerden kurtulmanın yollarından biri ve en önemlisi de kendinizi sevmektir. Olumsuz düşünceler, size zarardan başka hiçbir şey vermez. Üstesinden gelmek için, negatif kişilerden uzaklaşarak kendinizi sevmelisiniz.
10