Neden Çok Gezen Bilir?

05 Nisan 2016

Çok gezenlerin bilmesindeki ilk ve en önemli yarar, kesinlikle dil öğrenmektir.
1
Çok gezen insan, çok fazla kültürle tanışır. Sadece yurt dışına çıkarak değil, ülke içerisinde de farklı bölgelerdeki yaşama şekillerin, yemek şekillerini, inanışlarını ve daha birçok şeyi yaşayarak öğrenirsiniz.
2
Seyahat ederek, tarihi bilgileri tam anlamıyla öğrenmiş olursunuz. Sokakları, müzeleri ve tarihi binaları gezerek, tarihi dokunarak öğrenirsiniz. 
3
İnsanların merak edilen hayatları hakkında bilgi edinirsiniz. Kıyafetleri ve yaşama şekilleri hakkında konuşarak, unutulmaz zaman geçirebilirsiniz. Hem eğlenip hem öğrenirsiniz.
4
Gittiğiiz bölgedeki doğal güzellikleri görebilirsiniz. Hiç görmediğiniz bitki ve hayvanlar hakkında bilgi sahibi olabilir, size ilginç gelen bir ağacın dibinde oturarak zaman geçirebilirsiniz.
5
Hayatınızın ilklerini yaşamak için kendinize fırsat yaratmış olursunuz. Aklınıza bile gelmeyen deneyimleri yaşayabilir, kendinize yeni şeyler katabilirsiniz. Unutulmaz zamanlarınızdan olacaktır.
6
Çok gezmek, sosyalleşmek ile doğru orantılıdır. Ne kadar çok gezerseniz, o kadar çok sosyalleşir, yani arkadaşlar edinebilir, nerede nasıl davranacağınızı ve nasıl iletişim kuracağınızı öğrenebilirsiniz.
7
Size yabancı bir yere gittiğinizde, ilk zamanlarda korkmanıza rağmen, daha sonralarda özgürlüğün ne demek olduğunu anlarsınız. Dünyanın en güzel hislerinden biri de kendinizi özgür hissetmenizdir.
8
Yeni kültürleri tanıdıkça, farklılıkların önemli olmadığının farkına varırsınız. Dil, din, ırk demeden herkesin insan olduğunun farkına varıp, sevgiyle yaklaşmaya başlarsınız. Bu şekilde hem sevgi hem de iyiliği içinizde hissedersiniz.
9
Seyahatler boyunca, insan sadece bulunduğu yerden uzaklaşmaz. Aynı zamanda kendine doğru bir yolculuğa çıkar. Yolculuğa çıktıkça kendinizi ve hiç bilmediğiniz özelliklerinizi keşfedersiniz. İlişkilerinizi ve hayatınızı tekrar tekrar gözden geçirirsiniz. Çok seyahat etmenin en önemli kurallarından biri de budur.
10