Muş'ta Gezilmesi Gereken Yerler

02 Mayıs 2016

Arak Manastırı
Muş'un Karaçavuş Dağları'nın zirvesinde bulunan bir manastırdır. Manastırın işçiliğindeki Roma Üslubu dikkatleri çekmektedir. Mutlaka görülmeli.
1
Muş Kalesi
Şehir merkezinde bulunan dikkat çekici bir kaledir. Bölgenin yerlilerinin piknik yaptıkları yere dönüşen kaleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.
2
Murat Köprüsü
Muş'un ilçesi Varto yolu üzerinde bulunan, Selçuklu Dönemi'nden kalma bir yapıdır. 12 göze sahip olan köprüyü mutlaka görmeli ve fotoğraf çekmelisiniz.
3
Muş Ulu Cami
Mimarisinden dolayı 14. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen bir camidir. Şehrin önemli sembollerinden olan camiyi mutlaka görmeli, ibadet etmelisiniz.
4
Alaaddin Bey Hamamı
Muş'un merkezinde bulunan ve Alaaddin Bey tarafından yaptırılan dikkat çekici yapıdır. Bitki motiflerinin bulunduğu yapıyı mutlaka görmelisiniz.
5
Varto Kayalıdere Ören Yeri
Varto ilçesine 20 kilometre uzaklıkta olan Kayalıkaya Köyü'nde bulunmaktadır. Bir Urartu yerleşmesi olarak bilinen yeri görmenizde fayda vardır.
6
Hamurpet Gölü
Muş'un Varto ilçesinde yer alan, kar ve kaynak suları ile beslenen bir göldür. Ördek, kunduz, kaz ve turnaların yer aldığı gölü mutlaka görmelisiniz.
7
Hacı Şeref Camisi
Aslanlı Han'ın içerisinde bulunan, Selçuklu yapısıdır. Abdülhamit Han Efendi tarafından yaptırılan cami, şehrin en güzel mimarilerindendir. 1318 senesinde yapılmış olan camiyi mutlaka görmelisiniz.
8
Malazgirt Kalesi
Bizanslılar Dönemi'nde çok sayıda savaşa sahne olan kaledir. Tarihi özellikleri ile ilgi çeken kale, çok sayıda onarım görerek günümüze kadar gelmiştir.
9
Yıldız Han
Şehir merkezinde bulunan han, 1307 senesinde Miralay Sayfi Bey tarafından yapılan bir eserdir. Selçuklu mimari yapısı ile kerpiçten yapılan eseri mutlaka görmelisiniz.
10