Müslümanların Avrupa'ya Getirdiği 17 Büyük İcat

12 Temmuz 2020

Müslümanlar mimari yapılarda o kadar üst düzeydeydi ki Avrupa kralları tarafından özel olarak çağırılırdı.İngiltere Kralı V. Henry, kendi sarayını yaptırabileceği bir mimar Avrupa'da bulamaz. Bunun üzerine sarayını bu alanda çığır açmış olan Müslüman bir mimara yaptırır.
1
Satranç asıl olarak İran'da geliştirildi ve Emevi müslümanları tarafından Avrupa'yla tanıştırıldı.
2
Aşı ilk olarak İslam dünyasında geliştirildi. Hatta Avrupa'da çiçek aşısı daha bulunmadan 50 yıl önce Osmanlı Devleti'nde çok yaygın olarak kullanılırdı.
3
Eski mürekkep kalemler yazı yazarken elleri çok kirletirdi. Bunun üzerine Mısır Sultanı 953 yılında dolma kalemin yapılması için özel ekip kurdurmuştu.
4
Temizlik imandandır. Müslümanlar her zaman temizliğe önem veren bir toplum olmuştur. Avrupa'da ise bunun tam tersi olarak insanların yanına kokudan yaklaşılmıyordu. Aynı suda 8 - 10 kişi yıkanırdı. Tuvalet adabı usulü olmayan bu toplum temizliği tamamen Müslümanlardan öğrendi.
5
Avrupa uçmak için ilk olarak denemeler yapan Wright kardeşlerden 1000 yıl önce bu deneme Müslüman bir ülkede denendi. İlkinde başarılı olunamasa da ikincisinde 10dakika havada kalabilme başarısı gösterildi.
6
Yaptığı deneylerle modern kimyanın kurucusu olarak gösterilen Cabir İbn Hayyan, sıvıları değişik kaynama noktalarına göre birbirinden ayırmayı ilk kez bulan kişidir. Ayrıca resimde görüldüğü gibi Tesla'dan kaç asır önce yaşamasına rağmen Tesla'dan daha bilgili bir Müslüman bilim adamıdır.
7
Kervan soygunlarının önüne geçilmek için dünyada ilk kez çek uygulaması Arap ülkelerinde uygulandı.
8
Halo dokumasını Avrupa taşıyanlar gene Müslümanlar olmuştur.
9
Modern anlamdaki cerrahi aletler Endülüs Emevilerinden El Zehravi tarafından tasarlandı.
10
Avrupa bir öğünde üç çeşit yemeği yine Müslüman olan Ali İbni Nafi tarafından öğrendi. 
11
Algortma ve Trigonometri Müslüman dünyasının bir buluşudur.
12
Gözün nasıl gördüğünü araştıran Avrupalılar, gözümüzden ışık çıktığını ve böylece görmeyi başardığımızı düşünüyorlardı. Ancak İbni Haytam, ışığın gözün içine girerek kırılması sonucu görmeyi başardığımızı bulana kadar Avrupa hep bu saçmalığa inandı.
13
Rivayetlere göre bir çoban tarafından bulunan kahve, 1645'te Venedik'e ulaştı. İngiltere'ye ilk kahvehanesini de bir Türk açtı.
14
Dünyanın ilk mühendisi olarak anılan El Cizri, mil hareketini bulan kişidir.
15
Mimarlığı oldukça ileriye taşıyan Müslümanlar, İslami yapıların vazgeçilmezi olan kubbe ve kemer yapılarını Avrupa'ya taşıdı.
16
Rüzgar değirmenini Avrupa kullanmadan daha 500 yıl önce İran ve birçok Müslüman ülkede kullanıyordu.
17