Mostar'ın Gezilecek Yerleri

19 Ağustos 2015

Mostar Köprüsü
Bosna Hersek'in sembollerinden olan Mostar köprüsü, dünyanın en önemli yapıları arasında yer almaktadır. Osmanlı döneminde Mimar Hayreddin tarafından, 9 yıllık çalışmalar sonucunda 1566 yılında tamamlanmıştır. Köprünün güzel görüntüsüne bir de güneşin batışı eklenince mükemmel bir manzara karşımıza çıkmaktadır.
1
Karagöz Bey Camii / Karadoz Begova Dzamija
Mostar'ın 1557 yılında inşa edilen en önemli camiilerindendir. Mimar sinan tarafından yaptırılan camii, yüksek minaresi ve nakışlı kubbesi ile bölgenin görülmesi gereken yerlerindendir. Camiinin yanında bulunan medrese, Mostar'ın eski kütüphanesidir.
2
Müslüm Bey Konağı
Osmanlı eserlerinin en güzellerinden biri olan Müslüm Bey Konağı, Türk ve din motiflerini birleştirerek tüccarlar için inşa edilen bir eserdir. Eskiden çok sayıda böyle eserler olmasına rağmen günümüzde çok az sayıda kalmıştır. Müslüm Bey Konağı bunlardan biridir.
3
Koski Mehmet Paşa Camii
Mostar'ın en büyük ikinci camiisidir ve 1618 yılında yapımıı tamamlanmıştır. Minaresinin muazzam bir manzarası vardır.
4
Biscevica Evi / Biscevica Kuca
1635 yılında yapılan bu yapıt, Türk döneminden kalma en önemli yerlerdendir. Ev, kadınları erkeklerin bakışlarından korumak için, yüksek duvarlarla çevrilidir. Erkekleri ve kadınları ayıran bölüm vardır.
5
Tara Kulesi
Neretva'nın sol kıyısında doğu kısmında bulunan kuledir. Barut ve cephanelik olarak kullanılan bu kalenin kalınlığı 3 metredir.1878 ylında Avusturya-Maceristan işgali ile işlevini yitirmiştir.
6
Saat Kulesi / Sahat Kula
Tam yapım tarihi belli olmamakla beraber 1636 yılından önce yapıldığı konusunda bir belgede bahsedilmiştir. Fatima Kaduna Sarıç tarafından inşa edildiğinden bahsedilmektedir.
7
Partizan Abidesi / Partizansko groblje u Mostaru
Mostar'ın gezilecek en güzel anıtlardan biridir. İkinci Dünya Savaşı'nda Mostar'ı savunurken ölenler için yaptırılmış, beyaz taş set üzerinde çimle kaplı bir yerdir ve mimar Bogan Bogdanovic tarafından yaptırılmıştır.
8
Bakırcılar Çarşısı / Kujundziluk
Zanaatkarlar Mostar'ın gelişiminde önemde roller oynamışlardır. Noretva'nın sol tarafında Kujundzilık bulunuyodur ve bu, İngilizce'de bakırcılar anlamına gelmektedir. Günümüzde korunan en güzel gelenektir. Sabah kahvesi içmek için en güzel yerlerdendir.
9
Eğri Köprü / Bos : Kriva Cyprija Bridge
Mostar Köprüsü'nün yanında yer alan 1993 yılında zarar gören köprüdür. Mimarı ve inşa tarihi bilinmemektedir. Taş bir köprüdür.
10