Mısır Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Gezi Rehberi

14 Aralık 2015

Karnak Tapınağı / Luxor
Mısır'a gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerdendir. Binlerce yıldır ayakta kalan mimarisi ile tarihi zenginliklerin arasında en önemlilerinden biridir.
1
Ebu Simbel / Abu Simbel
Çok iyi korunmuş tapınakları ve mükemmel manzarasını görmek için görülmesi gereken yerlerdendir.
2
Ras Mohamed National Park / Şarm El-Şeyh
Tertemiz denizde, yüzlerce balıkla beraber yüzmenin ne kadar keyifli olduğunu burada anlayabilirsiniz. Dalış yapmak için de mükemmel bir yer.
3
Luxor Tapınağı / Luxor
Çok güzel ve etkileyici bir tapınaktır ve Mısır'ın en önemli anıtlarından biridir. Mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.
4
Tiran Island / Şarm El-Şeyh
Dalış yapılacak en iyi adalardan birdir. İnanılmaz güzellikteki bu yerde balıklarla birlikte yüzmek çok keyifli olacaktır. Denemeden gelmeyin.
5
Krallar Vadisi / Luxor
Mısır'ın en önemli yerlerinden biri de Krallar Vadisi'dir. Kral Tutankamun'un ve Ramses VI.'in mezarını görmek isteyenlerin tercih ettiği, tarihi dokunun kolayca hissedebildiği önemli yerlerdendir.
6
Gize Piramitleri / Giza
Mısırla özdeşleşen yerleri ziyaret etmeden buradan ayrılmak olmaz tabi... Girişler çok pahalı olduğu için, sadece birini gezmeniz yeterlidir. Tüm tarihi kalıntıları görebileceğiniz harika bir yerdir.
7
Keops Piramidi / Giza
Yüzlerce yıl öncesinde yapılmış eserden etkilenmemek mümkün değil... Mısır'ın piramitlerinin büyüleyici güzelliğinin yanında, kötü bir koku hakimdir. Deve ve at pislikleri, çöl rüzgarları ile birleşince çevreye kötü kokular yayılıyor.
8
Keops Piramidi / Kahire
Kahire'ye gelip Keops Piramidini görmeden buradan ayrılmamanız gerekir. Çok güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Piramitler arasındaki mesafeyi yürümekte zorlananlar, fayton veya deveye binebilirler.
9
Büyük Sfenks / Giza
Bu büyüleyici atmosferde zamaan geçirmek harikadır. Zaman geçtikçe yıpranmalar oluşur ama ihtişamından bir şey kaybetmez. Mutlaka görmelisiniz ama hırsızlara dikkat edin.
10
Sharm El Luli / Marsa Alem
Temiz suda sevimli sualtı canlıları ile beraber yüzmek isteyenlerin tercih edebileceği yerlerdendir. Şehirde uğranması gereken yerlerdendir.
11
Gize Platosu / Kahire
Ne tarafa bakarsanız bakın, tarihin içerisinde kaybolacaksınız. Mısır'ın gerçek yaşam parçalarındandır ve mutlaka görülmesi gerekir.
12
Hapşepsut Tapınağı / Luxor
Bağrındaki mükemmel eserlerini ziyaretçilerine sunan harika bir yerdir. Gezip görmeniz gereken yerlerden en önemlilerinden biridir.
13
Madinat Habu Tapınağı / Luxor
Bölgede gelip görülecek önemli bir tarihe sahip olan tapınaklardandır. Tur programları bu tapınağı ziyaret listesine eklemedikleri için fazla turist görünmüyor ama mutlaka buraya gitmişken görmenizi öneririz.
14
Agyptian Antiquities Museum / Kahire
Müzedeki mükemmel eserleri hemen bitiremezsiniz. En az 1 gününüzü ayırmalısınız. Mumyalar ilginizi çekiyor ise mutlaka ziyaret edeceğiniz listeye bu müzeyi eklemelisiniz.
15
Blue Hole / Dahab
Benzersiz bir atmosferde dalış yapmanın keyfini yaşamadan buradan ayrılmayın. Ziyaret edilmesi gereken bir şehirdir ama en önemlisi dalıştır. Mutlaka uğrayın.
16
Philae Tapınağı / Aswan
Görülmesi gereken yerlerdendir. Aswan'da bulunuyorsanız, bota atlayın ve tapınağın bulunduğu küçük adaya geçin. Pişman olmayacaksınız.
17
Mount Sinai / Saint Catherine
Manzaranın güzelliğinden her şekilde yararlanabilirsiniz. Dağda deve ile gezi yapabilir, bol bol fotoğraf çekip anınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Gün batımını izlemeyi ihmal etmeyin.
18
Luxor Müzesi / Luxor
Luxor bölgesinin sahip olduğu önemli eserlerdendir. Gezip görme imkanınız var ise sakın kaçırmayın deriz.
19
Coral Reefs / Dahab
Dalış yapmak için benzersiz bir yer daha. Mısır'da dalış yapılan kusursuz yerlerden olan Coral Reefs'i ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.
20