Milyarderlerin En Fazla Olduğu Şehirler

24 Kasım 2015

TOKYO
Tokyo'da 16 milyarder bulunmaktadır. 2012 senesinin sonuna kadar, en çok milyonerin bulunduğu şehir olarak bilinirdi. Bu milyonerlerin en az 30 milyon doları bulunmaktaydı. Şehirde bulunan milyarderlerin servetleri ortalama olarak 71 milyar dolardır. Tokyo'da insanlar borsa, senet ve yatırım gibi konular üzerine konuşmaktadır.
1
LOS ANGELES
En çok milyarderlerin olduğu şehirlerden biri de Los Angeles. 22 milyarderin bulunduğu bu listede Patrick Soon-Shiong ve Eli Broad gibi isimler yer almaktadır. Eli Broad ise Sun Life Insurance adlı şirketi satmıştır ve 18 milyar dolar kazanmıştır.
2
Sao Paulo
Şimdilerde Sao Paolo'da 25 milyarder bulunmaktadır ve ortalama serveti 4.6 milyar dolardır. Moda, güzellik ve ilaç sektöründe hızla gelişen bu şehir, bilgisayar ve elektronik alanlarda da hızlıca ilerlemektedir.
3
İSTANBUL
Dünyada en çok milyarderlerin bulunduğu bir şehir de Türkiye'nin göz bebeği olan İstanbul'dur. 28 milyarder barındıran bu şehirdeki, servet ortalaması 48.7 milyar dolardır. En ünlü isimler olarak da Hüsnü Özyeğin, Ferit Faik Sahenk gibi isimleri belirtebiliriz.
4
SEUL
En önemli kolları bilgisayar ve turizm olan bu şehirde, 29 tane milyarder bulunmaktadır. Milyarderlerin bir kısmı da yiyecek-içecek sektörü ile ilgilenmektedir. Lee Seo-Hyun 2.3 milyar dolar, Shin Dong-Bin ise 2 milyar dolar serveye sahiptir.
5
BOMBAY
Hindistan'da bulunan 68 milyarderinin 33 tanesi bu şehirde bulunmaktadır. Restoran sektörü, emlak sektörü, yazılım şirketleri başta olmak üzere, banka ve eğlence sektörü ile ilgilenilmektedir. Bombay şehri, sadece iş adamları için değil, şarkıcılar için de en iyi şehirlerdendir.
6
DUBAİ
Orta Doğu'da yaşayan zenginlerinin 1/3'ünün akraba olduğunu söyleyen Forbes, zenginlerinin servetlerini bu şehilde muhafaza ettikleri bilinen gerçeklerdendir. 34 milyarderin bulunduğu Dubai şehrinin en zengini Sheikh Ahmed Bin Saeed Al Maktoum'dur.
7
PEKİN
Çin Halk Cumhuriyeti Baaşkenti olan şehir Pekin'de 45 tane milyarder bulunmaktadır. Zhang Xin ve Pan Shi Yi, Çin'in en önemli iş adamlarındandır ve gayrimenkul yatırımcılarıdır.
8
LONDRA
Dünyadaki milyarderlerin 46 tanesi Londra'da bulunmaktadır ve toplam servetleri tam 133.7 milyar dolardır. En zengin isimler arasında Hindistanlı Lakshmi Mittal ve David Reuben gibi isimler de yer almaktadır.
9
HONG KONG
64 tane milyarderin yaşadığ bir şehirdir ve en çok gayrimenkul ve turizm sektörleri bulunmaktadır. Hong Kong'da bulunan zenginlerden biri de kumarhaneleri ile ünlü olan Lui Vhe Woo isimli iş adamıdır. 8.9 milyar dolar serveti bulunmaktadır.
10
Moskova
Moskova şehri 68 tane milyarderi içerisinde barındırmaktadır ve bu isimlerden en ünlüleri Alisher Usmanov ve Vekselberg'dir. Usmanov 14.7 milyon dolarlık serveti ile Rusya'nın en zenginidir. Milyarderlerin toplam serveti ise 333.9 milyar dolardır.
11
NEW YORK
Dünyanın en çok milyarderinin bulunduğu şehir New York'tur ve 78 milyarderi içerisinde barındırmaktadır. Michael Bloomberg, Rupert Murdoch gibi önemli kişilerde bu 78 kişi arasında bulunmaktadır. ABD'de 541 tane milyarder bulunmaktadır. Çoğu yaşam yeri olarak New York'u tercih etmiştir.
12