Mikrokredi Nedir ve Nasıl Alınır?

13 Kasım 2015

Kadınların iş yaşamında yer alması için, finansal destek sağlayan bir kurum bulunmaktadır.Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) isimdeki yarım özel bir kurumdur ve Türkiyedeki kredi işlerini yürütmektedir. 
1
Kadın girişimciler tarafından kurulan ve işletilenlere özel olarak verilen kredilere miktokredi adı verilir. Yalnızca kadınlar için verilen bir kredidir ve iş yaşamı için kullanılmaktadır. TGMP, ülkemizde çok başarılı bir kurumdur.
2
5 tane girişimci kadın, iş kurmaya karar verdikleri zaman, mikrokrediden faydalanılmaktadır. Bu 5 kadının arasında akrabalık ilişkileri bulunmaması gerekmektedir. Aynı ilçede oturan kadınlarla kredi başvurusu yapılabilir. 
3
Gelirleri az olan kadınlar, paralarını kazanmaları için bir girişimde bulunmasına imkan veren kredidir ve kefalet gerektirmeyen bir sermayedir.
4
Krediyi almak için en önemli nokta, iş fikrinizin olmasıdır. Bu destek kredisi sivil toplum kuruluşları ve belediyeler tarafından kadınlara verilmektedir. Şimdilerde ise bazı bankalarda mikrokredi imkanı sağlanmaktadır.
5
Mikrokredi almak için 5 kadın girişimcinin ortak bir fikri olması gerekmektedir ve iş fikirlerini, kurumun yetkilisine iş fikrini detaylı şekilde anlatıp ikna etmeniz gerekmektedir. KOSGEB girişimlerine göre daha kolaydır.
6
Başvuru yapıp onaylandıktan sonra, girişimci kadınlara 3 gün süren bir eğitim verilmektedir. Eğitimin sonrasında kredi alınır ve kredinin geri ödemesi konusunda bilgi verilir. Sürdürülebilir iş olabilmesi için, kadın girişimciler işi sahiplenmesi gerekmektedir.
7
İlk mikrokredi başvurunuzla 1000 lira civarında miktardan yararlanılmaktadır. Birden çok kredi başvurusu yapılabilir ama önceki borcunuzu eksiksiz ve tam tarihinde ödemeniz gerekmektedir.
8
Mikrokredinin ödemesi haftalık şekilde yapılmaktadır. Ödemeler, saha tahsildarları tarafından yapılmakta ve girişimcileri ziyaret etmektedirler. 46 haftada alınan kredi geri ödenmektedir.
9
Hayalindeki iş yerine kavuşmak isteyen kadınlar için mükemmel bir uygulamadır. Bu uygulamayla iş yeri açan kadınların battığı görülmemiş ve borçlarını hep zamanında ödemişlerdir. 
10