Mide Bulantısına Doğal Çözümler

29 Ağustos 2015

Tüketilen besinler veya virüsler nedeniyle oluşan enfeksiyonlar mide bulantılarına neden olabilirler. Çok ciddi bir sorun olmamasına karşılık yaşam kalitesini düşüren ve kişinin günlük yaşantısını kısıtlayan bir durumdur. 
Ancak 24 saatten uzun süren ve kusmanın yanı sıra kanlı kusma gibi durumlar gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. 
1
Mide bulantısına neden olan bazı rahatsızlıklard a söz konusudur. Mide bulantısına neden olan hastalıkların başında migren ve reflü gelmektedir. Mide bulantısı ve kusmaya neden olan şiddetli migren tedavisinde karanlık ve sessiz ortamda dinlenmek yeterli olacaktır. Reflü nedeniyle görülen mide bulantılarında ise doktorunuzun onay verdiği ve önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz. 
2
Mide bulantısını tetikleyen unsurlardan bir diğeri ise kötü kokulardır. Kötü kokular, mide bulantısının yanı sıra migreni de tetikleyen unsurların başında gelir. Hoş olmayan, ağır ve kötü kokan ortamlardan kaçınmalı ve mide bulantısını önceden önlemek adına temiz hava alabileceğiniz ortamlara geçmelisiniz. Temiz hava ve bol oksijen mide bulantınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. 
3
Kültürümüzün bir parçası haline gelmiş ve şifa kaynağı olarak nitelendirilen nane limon mide bulantısında tercih edilen en etkili yöntemlerden biridir. Mideyi rahatlatıcı özelliğe sahip olan nane limon aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır ve toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Nane limon yerine haşlanmış nane yaprağını yemek de aynı etkiyi verecektir. 
4
Vücut sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahip olan zencefil aynı zamanda mide için oldukça faydalıdır. Midenin rahatlamasını sağlayan zencefil aynı zamanda mide bulantısının büyük oranda önüne geçmektedir.
Zencefil çayının yanı sıra zencefil içeren sakız ve şekeri tüketmek de mide bulantısına iyi gelen tedavi yöntemlerinden biridir. 
5
Mide bulantısına iyi gelen doğal tedavi yöntemlerinin başında karanfil gelmektedir. Karanfil çayı tüketmek mide bulantınızın geçmesine yardımcı olmaktadır. 1 fincan sıcak suya 1 çay kaşığı toz karanfil ekleyerek hazırlayacağınız çayı demlendikten sonra tüketebilirsiniz. 
6
Mide ağrıları ve gaz sancılarının tedavisinde oldukça etkili olan rezene aynı zamanda mide bulantısı içinde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Bebeklerin ve yetişkinlerin rahatlıkla tüketebileceği rezene çayı, mide bulantısını en aza indirmektedir. 
7
Mide bulantısına karşı önlem almak ve önlemek adına hafif ve sindirimi kolay gıdalar tüketmeye özen gösterin. Bol sıvı tüketimi mide bulantısının azalmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda akol ve sigara tüketimine ara vermek mide bulantınızın daha az sürmesine ve kısa sürede iyileşme sağlanmasına neden olacaktır. 
8
Mide bulantısı nedeniyle oluşan kusma hissinden kaçınmayınız. Kusmak midenizin rahatlamasına yardımcı olurken aynı zamanda mide bulantınızın hafiflemesini sağlayacaktır.
Ancak kustuktan sonra ağızda kalan kötü koku ve tat mide bulantınızın daha çok artmasına neden olacağından mutlaka ağzınızı çalkalayınız. Ağzınızı çalkalamak için çeyrek fincan suya çeyrek fincan sirke karıştırabilirsiniz. 
9
Rastgele ve kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanımdan kesinlikle kaçınmalısınız. Aksi halde çeşitli yan etkilere neden olabileceği gibi daha büyük sorunlara yol açabilir. ilaç kullanımdan önce mutlaka doktora muayene olmalı ve doktorun onaylayıp tavsiye ettiği ilaçları kullanmalısınız.
10