Mide Ağrısına İyi Gelen 10 Çözüm Yolu

27 Ağustos 2015

Başta yanma hissiyle kendini gösteren mide ağrısı çeşitli nedenlerle meydana gelebilir. Aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerin yanı sıra gazlı içecekler de mide ağrısına neden olan başlıca etkenlerdendir.
Midenizi rahatsız edecek ağır yiyecek ve içeceklerden kaçınmalı ve sağlıklı beslenmeye yönelmelisiniz. 
1
Öncelikle mide ağrınızın nedenini bulmalı ve ağrıya neden olan faktörlerden kaçınmalısınız. Aksi halde mide ağrınıza neden olan durumlardan kaçınmamanız ağrılarınızın sık sık tekrarlamasına neden olabilir.
2
Mide ağrısında öncelikli olarak başvurulan yöntem ilaçlardır. Ancak rastgele ve kulaktan dolma bilgilerle tüketilen ilaçlar daha büyük sorunları da beraberinde getirebilir.
İlaç kullanmadan önce mutlaka doktora başvurmalı ve doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmalısınız. 
3
İlaç kullanmak istemiyor ve bitkisel çözüm yolları arıyorsanız bitkisel çaylardan yararlanabilirsiniz. Mide ağrısı denilince akla ilk gelen bitkisel çayların başında şüphesiz ki ıhlamur gelmektedir.
Vücut direncini arttıran ve mide ağrılarına karşı etkili bir tedavi imkanı sunan ıhlamurun yanı sıra papatya, rezene, ada çayı ve melisa çayını da tüketebilirsiniz. 
4
Mide ve karın ağrısında etkili yöntemlerden biri de sıcak su torbasıdır. Mideyi ve ağrıyan bölgeyi sıcak tutmak kısa sürede ağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilir. 
5
Sağlık açısından oldukça faydalı olan nane, aynı zamanda mide ağrıları, hazımsızlık ve kes spazmları gibi birçok soruna karşı etkili çözüm sunmaktadır. Naneyi çiğneyebileceğiniz gibi gün içinde tükettiğiniz 1-2 bardak nane çayı ile mide ağrınızı hafifletebilirsiniz.
6
Sindirim sistemi için oldukça faydalı olan yoğurt, hazımsızlık ve mide ağrılarının tedavisinde etkili sonuçlar vermektedir. Kasların gevşemesini ve rahatlamasını sağlayan yoğurdu sabah akşam tüketebilirsiniz.
Düzenli bir şekilde tüketmeniz durumunda mide ağrılarınızın tekrarlamasını büyük ölçüde engelleyebilirsiniz.
7
Hafif serin ve ılık havalarda yürüyüş yaparak temiz hava almanız rahatlamanızı sağlarak ağrınızın en aza indirilmesine yardımcı olur. Yürüyüş ile birlikte derin nefes alıp vererek mide egzersizleri yapmanız oldukça etkili olacaktır. 
8
Elma sirkesi mide ağrılarında sıklıkla tercih edilen tedavi yöntemlerinden bir diğeridir. Doğal bir antibiyotik olan elma sirkesi hazımsızlığa ve mide ağrısına oldukça iyi gelir.
1 su bardağı ılık suya 1 çorba kaşığı elma sirkesi ekleyerek içebilirsiniz. Günde en fazla 2 bardak tüketiniz. Aynı zamanda salatalarınıza elma sirkesi ekleyebilirsiniz.
9
Sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Ağır yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçının. Özellikle çiğ veya haşlanmış ıspanak, haşlanmış karnıbahar, fasulye, mercimek ve bezelye tüketimi mide ağrınıza iyi gelecek besinler arasındadır.
10
Mide ağrısına iyi geldiği belirtilen meyvelerin başında ise muz, vişne/taze vişne suyu veya elma gelmektedir.
11